Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

BU SEFERBERLİKTE BİZ DE VARIZ

Bu haber 05 Mart 2019 - 13:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıklı bir yaşam için aşırı tuz ve şeker kullanımını önlemek” amacıyla başlattığı kampanyaya Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu da katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imza töreni sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı arayarak katılımlarından dolayı Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu üyelerine teşekkürlerini iletti.

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu arasında ”Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü” imzalandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Besinlerdeki tuz kullanımı yüzde 4, şeker kullanımı her yıl yüzde 5 azaltılacak” dedi.  Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice de, sosyal sorumluluk çerçevesinde toplum sağlığı adına böylesine önemli bir oluşumun içinde yer almaktan onur duyduklarını söyledi.  Protokol töreninin en çarpıcı anı ise imzalar atılmadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla araması oldu. Erdoğan Bakan Koca aracılığı ile katılımlarından dolayı sektör temsilcilerine teşekkür etti.

Protokol imza töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, imza töreninde yaptığı konuşmada, ”Okulda, iş yerinde, ulaşımda, barınmada, üretimde, ticarette, şehirleşmede, gündelik yaşamda yani her anımızda sağlıklı yaşam anlayışının yerleşmesini sağlamamız gerekir. Tüm temel sağlık göstergelerinde en üst düzeye ulaşmak hedefimizdir. Kronik hastalık yükünü azaltmada atılacak en önemli adım, sağlıklı yaşam kültürünün toplumca benimsenmesidir. Sağlıklı yaşamın teminatı olan iki tedbir söz konusudur. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı vücudumuzun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar yeme içme olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da porsiyon miktarı az da olsa besinin içindeki aşırı miktardaki tuz, şeker ve yağ miktarıdır.”

TUZLUKLARI KALDIRIN

Kişi başı günlük tuz tüketiminin 2008 yılında 18 gram olduğunu ancak yürütülen çalışmalarla bunun 9.9 grama kadar düştüğünü açıklayan Koca, ”Yine de bu miktar Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği miktarın iki katı. Tavsiye edilen günlük maksimum tuz miktarı 5 gram. Fazla tuz tüketimi en başta hipertansiyonun tetikleyicisidir. Tuz ayrıca mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıkları, kalp krizi ile de yakından ilişkilidir. Biz de Türkiye olarak bu çerçevede ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Eylem Planı’ oluşturduk. Bu süreçte ekmekteki tuz oranını yüzde 25, salçada yüzde 64, zeytinde yüzde 50 azaltmayı başardık. 2014’te yayımlanan genelgeyle kamu kurumlarının kafeteryalarında ve yemekhanelerinde tuzluklar kaldırıldı. Değerli işletme sahipleri siz de artık masalardan tuzlukları kaldırın” şeklinde konuştu.

NE KADAR AZALACAK?

İmzalanan protokolle gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması için çok önemli bir adım attıklarını dile getiren Koca, sağlıklı beslenme konusunda bu çabaya destek verecek işletmelere sertifika verileceğini belirtti. Zincir restoranlardan da gönüllü olarak bu çabaya katkılarını beklediklerini ifade eden Koca, ”Sağlık Bakanlığı olarak, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuyla bir araya geldik. İmzalanacak olan protokolle besinlerdeki tuz kullanımı yüzde 4, şeker kullanımı her yıl yüzde 5 azaltılacak. Gelecek nesillerimizin sağlıklı yaşaması için çok önemli bir adım atıyoruz. 

Federasyon ve konfederasyon üyeleri tamamen gönüllülük esasına dayalı iş birliği yaparak ürettikleri gıdalarda tuz ve şeker miktarını azaltacaklar. Sağlıklı beslenme konusunda bu çabaya destek verecek işletmelerimize sertifika verilecektir. Zincir restoranlardan da gönüllü olarak bu çabaya katkılarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

YENİCE’DEN ÖNEMLİ MESAJLAR

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice de, her geçen gün gelişen teknolojinin özellikle sağlık alanında önemli adımlar attığına dikkat çekti. Başkan Yenice sağlık alanında yapılan araştırmalarda aşırı tuz ve şeker tüketiminin yaşam kalitesinde ortaya koyduğu olumsuzlukların ortaya çıktığını belirterek, “Biz de sektörün temsilcileri olarak Türkiye’nin geleceğindeki gençlere ve sağlıklı yaşamalarına katkı sağlayacak projeye katkı vereceğiz. Tamamen gönüllülük esasıyla yürütülecek olan bu seferberlikte yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Zira bizler kendilerini bu topluma karşı sorumlu hisseden bir meslek grubunun elemanlarıyız” dedi. 

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan, ”Dünya Sağlık Örgütü ve diğer referans kurulların önlediği tuz tüketim miktarı 5-6 gram olmasına rağmen ülkemizde kişi başı 15 grama yakın kişi başı tuz tüketimi bulunmaktadır. Tuzun fazla tüketilmesi kalp, beyin, böbrek hastalıkları başta olmak üzere önemli toplum sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Haddinden fazla şeker tüketimi de obezite, diyabet, kalp hastalıklarını tetikliyor” diye konuştu.

NE KADAR KULLANILACAK?

Birçok hastalığın nedeni olan aşırı şeker ve tuz kullanımı, dünyadaki birçok örgütün çalışmalarıyla insan sağlığını korumak amacıyla makul orana indirilmeye çalışılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) raporuna göre, kişi başı günlük tuz tüketim oranının 5 gram olması gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.