×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 718

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

“Yemek kartlarına diz çöktüreceğiz”

 

YENİ BAKIŞ /SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlediği toplantıyla, TESKOMB ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu üyelerine Halkbank kampanyasıyla cihaz ücreti ödemeden sahip olacakları yeni nesil yazar kasalar ve süreç hakkında oda üyelerini bilgilendirdi. Toplantıda Türkiye’nin birçok yerinden konfederasyon üyesi ve oda başkanı da yer aldı.
Üyelere ücretsiz yazar kasa
Halkbank kampanyasıyla esnafın cihaz ücreti ödemeden yazar kasa sahibi olması hakkında bilgi veren Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, “3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun’un, 69 ve 70 no’lu Genel Tebliği kapsamında 2014 Yılı cirosu 150 Bin TL’den az olan mükellefler için 1.1.2018 tarihinden itibaren eski kasalarının hurdaya ayrılması ve yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanım zorunluluğunun son günü olduğu belirlenmişti. Piyasa değeri 1300 TL ila 1850 TL arasında cihaz ücretleri olan yeni nesil yazar kasaların ücret yükünü üye ve ortaklarının üzerinden alabilmek için TESKOMB ile Halkbank’ın başlattığı cihaz ücreti olmadan yeni nesil yazar kasalarına, Türkiye Lokantacılar Federasyonu üyelerine de faydalandırmaya başladı. Yaklaşık 2 milyon esnafı ilgilendiren kanuni zorunluluğun, böylesi bir destek ile esnafa ulaştırılması sayesinde 1 Ocak 2018 tarihindeki son gün beklenmeden sahip olmak için 3400 TL ila 5400 TL arasında değişen aylık kredi kartlı işlem sözü vermek yetiyor” dedi.
GSM bedeli de ücretsiz olacak
Ücretsiz yeni nesil yazarkasanın yanı sıra, küçük esnafın yeni nesil yazarkasalar üzerinden satış ve stok raporu alabilmeleri için 1700 TL değerinde ki muhasebe programı ve 48 ay boyunca yaklaşık 600 TL değerindeki GSM hat bedelinin de ücretsiz geldiğine dikkat çeken Yenice, son teknoloji yeni nesil yazar kasalarla birlikte esnafın büyük bir kolaylığa erişeceğini bildirdi.
Sodexo, Multinet ve Ticket gibi yemek kartlarının lokanta esnafından yüzde 10’lara varan yüksek komisyonlar aldığını ve bu nedenle kartlarla ilgili mücadele başlattıklarını dile getiren Yenice, “Yemek çeklerine karşı operasyon başlatıyoruz. 130 bin üyemizle Sodexo, Ticket, Multinet gibi aşağılıklarla mücadele başlatıyoruz. Pazartesi dükkanlarınıza bir A4 kağıdı gelecek. Size düşen görev bu kağıtları imzalamak ve bize göndermek. Hepsine dava açacağız. İnanın, biz bunları diz çöktüreceğiz” diye konuştu.
Demirtaş’a eleştiri
Yemek çeklerine karşı savaş başlatacaklarını açıklayan İzmir Ticaret Odası Ekrem Demirtaş’a da sert tepki gösteren Yenice, “Makam düşkünlüğü kötü bir şey. Başkana sesleniyorum. 20 yıldır neredesiniz?” dedi.
100 bin cihaz rezerve
İNFOTEKS Genel Müdürü Mustafa Yavuz ise yaptığı konuşmada, getirilen 3 farklı kampanya ile 3 farklı cihazı ücretsiz olarak esnafa sunduklarını belirterek, “Şu an lokanta ve pastacılar için 100 bin adet cihaz rezerve edilmiş durumda. Cihazın işletme ve muhasebe yazılımları, cihazın restaurant ve sipariş alma yazılımlarının ücretsiz verilmesi için anlaşma sağlandı. Bu yazılım cihazların her birinin içinde yer alacak. GSM hat kullanım bedelleri de vardı. Bu da kaldırıldı. Ayrıca cihaz tüm bankalara açık, sadece Halkbank değil” ifadelerini kullandı.
Ücretsiz yeni nesil yazar kasa dağıtımında İNFOTEKS ve VERA Marka 4 model yazar kasa seçeneği bulunuyor. Dağıtılacak olan cihaz ücretsiz yeni nesil yazarkasa için TESKOMB Kooperatifleri ile Türkiye Pastacılar ve Lokantacılar Federasyonu Odalarına başvurabilecek. Detaylı bilgi, www.teskomb.org.tr ve www.lokantacilarvepastacilar.org.tr’de olacak.
adresinden ulaşılabilecek.