Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Lokantacılardan şehit yakınları ve gazilere vefa

Haberler.com/ Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonuna bağlı 80 bin işletme, şehit yakınları ve gaziler ile ailelerine 14-16 Temmuz tarihlerinde ücretsiz yeme içme hizmeti verecek.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz 2016'da Türkiye'nin çok büyük bir tehlike atlattığına işaret etti.

Kanlı darbe girişiminin canlarını ortaya koyan kahramanlar sayesinde atlatıldığına dikkati çeken Yenice, "Türk esnaf teşkilatının bir parçası olarak bugün kepenklerimizi açabiliyorsak, ışıklarımızı yakabiliyorsak, iş, AŞ ve istihdam üretebiliyorsak şehit ve gazilerimiz sayesinde olduğunun farkındayız." dedi.

Darbe girişiminin yılının yaklaşması dolayısıyla federasyon olarak ne yapabileceklerini düşündüklerini aktaran Yenice, yönetim kurulu olarak 3 gün ücretsiz hizmet konusunda karar kıldıklarını bildirdi.

80 bin işletmede ücretsiz yemek

Federasyon olarak 80 bin işletmeleri bulunduğunu hatırlatan Yenice, 81 ildeki odalarına genelge gönderdiklerini dile getirdi. Yenice, şöyle konuştu: 

"Bu genelge kapsamında 14-16 Temmuz'da yemeğin dostluk, arkadaşlık, kardeşliği çağrıştırdığını düşünerek şehit aileleri, gazi ve gazi ailelerine yönelik böyle bir organizasyonu düşündük. Esnafımız çok heyecanlandı ve hepsi de kabul etti. Esnaf teşkilatı yaklaşık 800 yıldır bu milletin içerisinde olan bir yapıyız. Biz ülkemizin hem iyi günlerinde hem de kötü günlerinde vardık. Biz şehit aileleri, gazi ve gazi ailelerine çok şey borçluyuz. İnşallah diğer esnaf teşkilatları da böyle bir işe girişir."

Şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin, "Tüm şehit, gazi ve gazi ailelerimiz misafirimizdir" yazısının bulunduğu lokanta ve pastacılardan faydalanabileceğini bildiren Yenice, federasyondaki bütün arkadaşlarının, misafirleri en iyi şekilde ağırlayacaklarına inancını ifade etti.

"Onur duyduk"

Lokantacı esnafın aldığı kararı öğrenen gazi babası Mehmet Yıldız, uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu kararın gaziler ile şehit ve gazi ailelerini mutlu ettiğini kaydeden Yıldız, "Düşünün ben gazi babasıyım. Bir şehit ailesi neler düşünür, ne kadar sevinir. Böyle bir şeyi düşündükleri için Aykut beye çok teşekkür ederim. Onur duyduk." diye konuştu.