×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 714

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Başkanımız Yenice, Perakende Ticaret Çalıştayı'na katıldı

HABERTÜRK GAZETESİ

Türkiye’de, 2000’li yılların başından itibaren hızlı bir gelişim gösteren perakende sektöründe, büyük mağaza ve zincir mağaza sayıları giderek arttı. Artışla yaşanan dönüşüm süreci ülke ekonomisine ciddi katkı sağlasa da, büyük alışveriş merkezlerinin birtakım sosyal ve çevresel sorunları da beraberinde getirdiği bir gerçek.

Bu sektör, en büyük darbeyi esnaf ve sanatkar işletmeleri ile küçük ölçekli ticari işletmelere vurdu.

Küçük işletmeleri ciddi anlamda pazar kayıplarına uğratan ve piyasada tutunmalarını engelleyen bu haksız ticari yapılaşma örneğine karşı esnaf teşkilatı adına sevindirici olan bir gelişme yaşanıyor bugünlerde.

Hükümetimiz 640 sayılı kanun hükmünde kararname ile bu haksız rekabete “dur” demeye hazırlanıyor.

Üç eski Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın uğraştığı ancak başaramadığını, sanırım esnaf ve sanatkara ilk defa bu kadar yakın olan ve sorunlarına eğilen Sayın Hayati Yazıcı Bakanım ve ekibi başaracak. Çünkü, Sayın Bakan ve ekibi, geçen hafta konuyla ilgili hazırlanan ve görüşe açılan kanun tasarısı ile ilgili ne kadar paylaşımcı olduklarını ve katılımcılığa ne kadar önem verdiklerini bir kez daha kanıtladılar.

TOOB ve ETÜ ev sahipliğinde, Ankara’da yasayla ilgili düzenlenen çalıştaya başta Bakan yardımcımız sayın Fatih Metin olmak üzere, müsteşar yardımcıları, ilgili genel müdürler ile birlikte bakanlığın tasarıyı hazırlayan birimlerinin katılması son derece sevindiriciydi. Tüm yetkililerin katılması ve biz esnaf temsilcilerinin, sanayi ve ticaret odalarımızın görüşlerinin alınması, yetkililerin, sorunun çözümüne ne kadar duyarlı olduklarının en büyük göstergesi idi.

Kanun taslağında en çok esnaf ve sanatkarı mutlu edeceğine inandığım konu başlıklarına gelecek olursak;

İl düzeyinde hazırlanacak olan stratejik planlarda, ticaret bölgeleri belirlenerek cadde ve sokaklarda perakende işletmelerin sayısı ve konuları sınırlandırılacak ve denetim altına alınacak. Yani, isteyen istediği yerde işyeri açamayacak.

Bir önemli gelişmede bürokratik işlemlerde olacak diyebilirim.

Taslağa göre, işyeri açılış süreçleri kolaylaştırılarak bürokrasi azaltılacak. Bakanlık bünyesinde elektronik ortamda kurulacak olan Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile belediyeler ve başka kurumlara gerek kalmadan iş yeri açılış izinleri de alınabilecek.

Bakanlığın denetiminde ve gözetiminde kurulmasına izin verilecek dağıtım ve tedarik şirketleri, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşları yapısı altında organize edilecek ve bu şirketler aracılığıyla ucuz mal alımı ve dağıtımı sağlanarak esnafın büyük zincirlere karşı rekabet gücü artırılacak.

Yıllardır esnaf teşkilatlarının ciddi anlamda kan kaybına sebep olan ustalık belgesi sorunu da bu kanun düzenlemesiyle çözüme kavuşuyor.

Bu belge artık sadece işyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesi aşamasında ustalık gerektiren işi icra eden kişilerden istenecek.

Emeğini ve yüreğini ortaya koyarak esnaf teşkilatımıza destek olan Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı ve tüm ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Yeni yılın ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum...