Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

İddialara belgelerle cevap verdi

EGE TV CANLI YAYIN/

Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı ve İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Aykut Yenice hakkındaki iddialara canlı yayında cevap verdi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı kendisi hakkında işyeri olmadığı gerekçesiyle üyelikten düşürülme kararı alan İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı hakkında sert açıklamalarda bulundu. Yenice TESK’ten gelen yazıyı ve iddia sahiplerinin iş yerinin kurdelesini keserken ki fotoğraflarını canlı yayında ekrandan izleyicilere gösterdi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Aykut Yenice Ege TV’de katıldığı canlı yayında İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından ticari sicili kayıtlı bir işletme sahibi olmadığı gerekçesiyle başkanlığının düşürülmesi kararını değerlendirdi. Bu kararın yok hükmünde olduğunu söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından gelen bir şikâyet üzerine ticari sicili kayıtlı bir işletme sahibi olmadığı gerekçesiyle başkanlığının düşürülmesi kararını değerlendiren Yenice, Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu’nun kanunun kendisine vermediği yetkiyi varmış gibi göstererek algı operasyonu yaptığını söyledi. Sözlerine devam eden Yenice; “Görevimin başındayım. Birliğin böyle bir kanuni yetkisi yok. Zaten bu konuda TESK gerekli cevabı yazılı olarak verdi. Esnaf ve sanatkâr sicil kaydım ve vergi kaydım vardır. Bunu TESK yazılı olarak kendilerine bildirdi. Ama buna rağmen siyasi sebeplerle böyle mesnetsiz iddiaları ortaya atıyorlar. Bu iddiaları ortaya atarken de İzmir Belediyesi tarafından hazırlattıran Nedim Atilla tarafından yazılan İzmir Mutfağı kitabında da bana özel bir yer ayırdıklarını unutuyorlar”  dedi.

Yenice yaşananların Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu kongresine dayandığını ifade etti.

Yenice üye sayısı toplamı İzmir’e denk düşen 8 ilden yönetim kuruluna temsilcileri girdiğini ve yeni yönetimde İzmir’de kimseye yer verilmediği için CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’ya yaptığı eleştirinin ‘başkanlıktan düşürülme’ vakasının zeminini oluşturduğunu söyledi.
Yenice, “TESK Yönetim Kurulu’nda toplam üye sayısı İzmir’e eşit 8 şehir var. Bu sekiz şehrin toplam esnaf sayısı 102 bin, İzmir’deki esnaf sayısı ise101.348 ama maalesef bu kentteki sen ben kavgası yüzünden biz yönetimde yokuz. Ben bu rakamlara dayanarak İzmir’in TESK’in yönetiminde yer alması gerektiğini düşündüm. Ama beni muhalif gören başkan ortalığı ayağa kaldırdı” dedi.

TESK Esnaftır ve Vergi Kaydı Var diye onayladı.

İESOB tarafından kendisine gönderilen tebliği gösteren Yenice, “Ben seçilmiş bir başkanım. Seçilmiş başkanı birlik başkanının görevden almak gibi bir yetkisi yok” diyerek söze başladı ve süreci şöyle anlattı:

Bir şikâyet dilekçesi var. “Aykut Yenice’nin iş yeri yok, meslekle alakası yok” diye bir iddia ortaya atıyor. Yazdığı şikâyet dilekçesi ortada. Bakın daha Türkçeyi kullanmayı bilmiyor. Türkiye diye Türküye yazmış. Olumlu veya olumsuz cevap verin yerine ölümlü veya ölümsüz cevap verin yazmış. Daha neler neler var. Dilekçeyi yazan üye aynı zamanda ayın 8’in de de TESK’e bir dilekçe yazarak aynı yarım Türkçeyle şikâyette bulunmuş. Hemen akabinde ayın 11’inde bana “Üyeliği düşürülmüştür” yazısı geliyor. Üstelik ‘2004 yılından bu yana aldığı maaşı da geri ödemelidir’ deniyor. “Küçük bir bilgi vereyim. Benim federasyon başkanı olarak kanunen asgari ücretin 7 katı maaşım var. Ama ben beş senedir bu maaşı almadım. Daha bunu bilmiyorlar.”

Hâlbuki TESK’in şikâyet sahibine verdiği resmi cevap aynen şu: “Aykut Yenice’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda kaydı var ve aktif olarak bu işi yapıyor!”. Gerçi bu cevaba bile gerek yoktu. Sayın birlik başkanı benim işyerlerimin açılışına defalarca gelmiş, açılışlarımı yapmış, işyerlerimin kurdelasını kesmiştir. Hem benim hem babam olan İzmir’in mutfak kültürünün duayeni İsmet Usta’nın elinden meşhur çorbamızı içmiştir. Bütün bunların ardında art niyet vardır. Birlik başkanı bana yazdığı yazıda unvanımı bile kullanmamış. Aykut Yenice diye sadece adımı yazmıştır. Hazımsızlığını atamamıştır. Birlik başkanı olarak bana başkanlığın ve yönetimin düşmüştür diyor. Ama hangi yetkiyle bunu diyor. Orası belli değil. Kendisinin böyle bir yetkisi yok. Sen birliksin, olmayan bir yetkiyi kullanamazsın. Ama bile bile çamur atalım izi kalsın mantığıyla insanların aklını karıştırmaya çalışıyorlar” dedi.

TEKİN’E SESLENDİ
Yenice sert açıklamalarını şikayet sahibi AK Parti’den CHP’ye geçen İzmir Lokantacılar Odası Eski Başkanvekili Doğan Kılıç’ı tetikçi olarak niteleyerek sürdürdü. Kılıç’ın CHP’ye üye olduktan hemen sonra anlaşma zemini olduğu halde odayı icraya verdiğini bildiren Yenice, “İzmir Esnaf Birliği CHP’nin arka bahçesi oldu dedik. İşte beni şikâyet eden adam ortada. Buradan Kılıç’ın rozetini takan Gürsel Tekin’e sesleniyorum, sen görev yapmadığı odasını anlaşma zemini varken icraya düşüren şikâyet eden bir adamı partide tutar mısın?” dedi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı, İESOB’un tebliğinde ‘2004 yılından bu yana’ ifadesine karşı bir de fotoğrafı kanıt gösterdi. Yenice canlı yayında ekrana 2007 yılında Fevzipaşa Bulvarı’ndaki restoran açılışında Mehmet Ali Susam ve Zekeriya Mutlu’nun da yer aldığı kurdele kesim töreninin fotoğrafını tuttu.

İZMİR’İ TERK EDERİM..!
“Dinime küfreden Müslüman olsa” çıkışı yapan Yenice sözlerini “Bu şehirde sayısız insan benim babamın elinden çorba işmiş, bizim lokantalarımızda yemek yemiştir. Benim için bu kararı çıkaran Başkanı (Zekeriya Mutlu’yu kastederek) tezgâhın arkasında gören bir kişi varsa ben İzmir’i terk edeceğim. Buradan kendisine soruyorum bu şehirde evini işyeri göstererek kendilerini esnaf veya ticaret erbabı gösteren oda başkanları kimlerdir? Apartmanın 3. katındaki evini otomobil tamirhanesi gösteren hangi oda başkanıdır. İzmir onları da beni de tanır. Ben bugüne kadar Ahi Evran kültüründen geldiğim için sustum. Bunlar gibi örnekleri ve soruları çoğaltabilirim” dedi.

Ortam