×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 718

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Ramazan'da merdiven altı üretime dikkat!

AYDINLIK/ 

 
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Yenice, ramazan ayında açıkta ve ucuza satılan tatlılar konusunda tüketicileri uyardı.

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, ucuz olduğu düşünülerek tüketilen gıdaların sağlığa zararlı olduğunu belirtti.

Düzce'de federasyona bağlı oda ve sektör temsilcileriyle bir araya gelen Yenice, ramazan ayında açıkta ve ucuza satılan tatlılar konusunda tüketicileri uyararak şu ifadeleri kullandı:

"Bizim bütün eğitim çalışmalarımıza ve uyarılarımıza rağmen bir sıkıntı var. Bilinçli tüketiciler olarak bizler bu insanlara prim vermezsek, bu malları kendi sofralarımıza getirmezsek bunların da bir süre sonra kendilerini yok ettiklerini göreceğiz. Dolayısıyla buradan da halkımıza sesleniyorum. Ucuz zannettiğiniz gıdalar, sizi aslında sağlık sektörü ile tanıştırıyor. Bugün ucuza yediğiniz şeyler, yarın size çok pahalıya mal olabilir."

"Ahlaki değerlere aykırı bir durum"

Türkiye'de obezitenin yayıldığını söyleyen Yenice, "Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların bu konudaki müthiş mücadelelerine rağmen, bana göre ilk mücadele, ilk direniş evdeki anne, babadan başlıyor. Kendimizin yemediği bir şeyi başkalarına yediriyorsak, bu ahlaki değerlere aykırı bir durum. Biz bunlara 'esnaf' demiyoruz. Bunlar dağdaki teröristten farkı olmayan esnaf teröristidir. Esnaf olmaya yüz tutmuş teröristlerdir. Bunları esnaf olarak kabul etmek mümkün değildir. Dediğim gibi esnaflık 800 yıllık geleneği ile Ahi Evran kültüründen gelen bir teşkilattır" şeklinde konuştu.

Ücretsiz yazar kasa

Türkiye'deki lokantacı ve pastacılara ücretsiz yazar kasa dağıtmak için önemli bir kampanyaya imza attıklarını anlatan Yenice, "Türkiye'nin tüm illerindeki lokantacı ve pastacı esnafına hiçbir ücret ödemeden yazar kasalarını teslim etmeye başlıyoruz. Bu çok önemli bir kampanya çünkü sektörümüzün içinde yaşadığı şartlar içerisindeki en büyük sorunlardan biri olan yemek çekleri ve kartlarıyla ilgili de federasyon olarak önemli çalışmalarda son noktaya geldik" diye konuştu.

AHİ Kart'ta son aşamaya gelindi

Bir diğer çalışmalarının ise "AHİ Kart" olduğuna değinen Yenice, bu yılın sonuna doğru kendi kartlarını çıkarıp esnafı rahatlatacak çok önemli bir kartın hayata geçmesi için son aşamaya geldiklerine dikkati çekti. Yenice, bu kart ile Türkiye'nin büyük kuruluşları ile anlaşmalar yapıp hem uzun vadeli hem de ucuz mal almak konusunda yaptıkları çalışmayı tamamladıklarını kaydetti.