Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Yenice’den Mutlu’ya bombardıman: Belgelerle konuştu!

EGEDESONSÖZ / Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Aykut Yenice Ege TV’de katıldığı canlı yayında kent gündemine damga vuran iddia hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gelen şikayet üzerine yapılan inceleme sonucu İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından ticari sicili kayıtlı bir işletme sahibi olmadığı gerekçesiyle başkanlığının düşürülmesi kararını değerlendirirken Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu’yu topa tuttu!


Yenice yaşananların Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu kongresine dayandığını ifade etti. O dönem Egedesonsöz’e yaptığı açıklamayı hatırlatan Yenice üye sayısı toplamı İzmir’e denk düşen 8 ilden yönetim kuruluna temsilcileri girdiğini ve yeni yönetimde İzmir’de kimseye yer verilmediği için CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’ya yaptığı eleştirinin ‘başkanlıktan düşürülme’ vakasının zeminini oluşturduğunu söyledi.

Yenice, “Yönetim Kurulu’nda toplam üye sayısı İzmir’e eşit 8 şehir var. Ben bu verilere dayanarak İzmir’in yer alması gerektiğini düşündüm. Ama beni muhalif gören başkan ortalığı ayağa kaldırdı” dedi.

TESK KAYDI VAR DİYOR!
İESOB tarafından kendisine gönderilen tebliği gösteren Yenice, “Ben seçilmiş bir başkanım. Seçilmiş başkanı birlik başkanının görevden almak gibi bir yetkisi yok” diyerek söze başladı ve süreci şöyle anlattı:
Bir şikayet dilekçesi var. ‘Aykut Yenice’nin iş yeri yok, meslekle alakası yok’ diyor dilekçede… Dilekçeyi yazan üye aynı zamanda ayın 8’in de de TESK’e bir dilekçe yazarak şikayette bulunduğunu ancak bir cevap alamadığını, olumlu yada olumsuz bir yanıt beklediğini ifade ediyor. Hemen akabinde ayın 11’inde bana “Üyeliği düşürülmüştür” yazısı geliyor. Üstelik ‘2004 yılından bu yana aldığı maaşı da geri ödemelidir’ deniyor.
Halbuki TESK’in şikayet sahibine verdiği cevap aynen şu: Aykut Yenice’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda kaydı var ve aktif olarak bu işi yapıyor!
 
TEKİN’E SESLENDİ
Yenice sert açıklamalarını şikayet sahibi AK Parti’den CHP’ye geçen İzmir Lokantacılar Odası Eski Başkanvekili Doğan Kılıç’ı tetikçi olarak niteleyerek sürdürdü. Kılıç’ın CHP’ye üye olduktan hemen sonra anlaşma zemini olduğu halde odayı icraya verdiğini bildiren Yenice, “İzmir Esnaf Birliği CHP’nin arka bahçesi oldu dedik… İşte beni şikayet eden adam ortada… Buradan Kılıç’ın rozetini takan Gürsel Tekin’e sesleniyorum, sen görev yapmadığı odasını anlaşma zemini varken icraya düşüren şikayet eden bir adamı partide tutar mısın?” dedi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı, İESOB’un tebliğinde ‘2004 yılından bu yana’ ifadesine karşı bir de fotoğrafı kanıt gösterdi. Yenice canlı yayında ekrana 2007 yılında Fevzipaşa Bulvarı’ndaki restoran açılışında Mehmet Ali Susam ve Zekeriya Mutlu’nun da yer aldığı kurdele kesim töreninin fotoğrafını tuttu.

İZMİR’İ TERK EDECEĞİM! 
“Dinime küfreden Müslüman olsa” çıkışı yapan Yenice sözlerini “Bu şehirde sayısız insan benim babamın elinden çorba işmiş, bizim lokantalarımızda yemek yemiştir. Benim için bu kararı çıkaran Başkanı (Zekeriya Mutlu’yu kastederek) tezgahın arkasında gören bir kişi varsa ben İzmir’i terk edeceğim” dedi.