×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 715

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Fuarda lezzet şöleni

Aykut Yenice Aykut Yenice ILGEO

İEF’de düzenlenen “Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Festivali”, farklı kentlerin yöresel tatlarını İzmirlilerle buluşturdu

Türkiye Lokantacılar Federasyonu’nun Konak Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği “Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Festivali”, 81. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda, Türkiye’nin dört bir yanındaki 41 lezzeti, ziyaretçilerle buluşturdu. 31 Ağustos-09 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen festivalde, Bursa, Edirne, Mersin, Gaziantep, Tekirdağ, Hatay, Trakya, Girit ve tüm Ege mutfağının birbirinden lezzetli yöresel tatları büyük ilgi gördü. Ege mutfağına ait 41 çeşit zeytinyağlı yemeklerin sunulduğu festivalde lezzet şöleni yaşandı.

FAST-FOOD KÜLTÜRÜ
Türkiye Lokantacılar Pastacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “8 bin 500 yıllık tarihi ve 36 uygarlığıyla zengin bir kültürel geçmişe sahip olan güzel İzmir’de ülkemizin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini halkımızla buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu organizasyona destek veren tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. 2020 EXPO’ya hazırlanan İzmir’de böyle bir etkinliği geleneksel hale getirerek lezzetlerimizi tüm dünya kültürleriyle de buluşturmayı hedefliyoruz. Fast-food kültürü yüzünden unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimize sahip çıkmak için bundan sonraki festivallerimizi de daha büyük bir katılımla geleneksel hale getireceğiz” dedi. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ise, “Türkiye Lokantacılar Federasyonu ile birlikte, bu güzel mekanda yöresel lezzetlerimizi ziyaretçilerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumlar ancak gelenek görenek ve kültürleriyle yaşarlar. Bunun da temelinde önce yemekler vardır. Çünkü bir kente gittiğimiz zaman önce ne yiyebileceğimizi sorarız. İşte bu etkinlikle nerede ne yiyebileceğimizi tadarak öğrenmiş oluyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Yenice, Tartan’a festivale verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaketi verdi.