×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 715

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

II. Türk Mutfağı Zirvesi

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun öncülüğünde Konak Belediyesi ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) desteğiyle düzenlenen 2. Türk Mutfağı Zirvesi kapılarını ziyaretçilerine açtı.
3-5 Mayıs tarihlerinde İzmir Fuarı 5 no’ lu holde gerçekleştirilen dev zirve, İzmir’in EXPO 2020 yarışında özellikle gastronomi turizmini ön plana çıkartmak, Türk ve Ege mutfağının uluslar arası platformda tanıtımını sağlamak adına büyük önem taşıyor.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, zirveye desteklerinden dolayı Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK), İzmir Valiliği, Orkide yağları ve diğer sponsorlara teşekkür etti. Türk ve Ege mutfağının ulusal ve uluslar arası kulvarlarda tanıtımının sağlanması adına zirvenin son derece önem taşıdığını belirten Yenice, gastronomi turizminin etkisine değindi.

Yenice, “Bugün dünyada çok önemli hale gelen gastronomi turizmine katkı sunacak olan bu dev zirveyle, İzmir turizm anlamında önemli bir yol kat etmiş olacaktır. 3-4-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan zirveyle 2020 Expo’suna hazırlanan kentimizde, bölgenin yeme-içme kültürünü dünya kamuoyuna duyurabilmek adına etkinliği İzmir’de yapmaya karar verdik. Bu zirveyi yapmaya karar verdiğimizde İzmir sevdasını yüreğimizde taşıdığımız, birlikte olmaktan onur duyduğum Konak Belediye Başkanımız Hakan Tartan’ın tam desteği bizleri güçlendirdi. Aynı şekilde konaklama, otelcilik, turizm, yeme-içme deyince Ege bölgesi için çatı kuruluş olan ETİK ‘in de katkılarıyla, bu proje bir İzmir projesine dönüştü. Zirveye katkı sunan herkese teşekkürler” dedi.

Ege mutfağının gelişimi için Türk Mutfağı Zirvesi’ne büyük önem verdiğini belirten Konak Belediye Başkanı Hakan TARTAN, zirveye destek vermekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Tartan, “Türk mutfağının bu kadar gelişme gösterdi yapı içerisinde Ege mutfağının sessiz kalmasını elbette kabul edemeyiz. Üzerimize düşen neyse elimizi taşın altına sokmaya hazırız” dedi.

Kültür, tarih ve gastronomi unsurları olmadan bir kentin gelişiminin mümkün olmayacağını belirten Tartan, Türk yemek kültürünün yalnızca kebap ile de sınırlı olamayacağını ifade etti. Tartan, “Biz Ege’yi yansıtan o müthiş lezzetleri de tanıtmak istiyoruz. Bu zirve ile bu bölgenin kültürünü de yansıtmış olacağız. Şu ana kadar Ege mutfağının markalaşması adına atılmış en ciddi adım. İleride tarih yazılırken bu dev zirvede emeği olan herkesin bu tarihte yeri olacak. İzmir ve Ege adına yapılan her projenin içindeyim. Bunu yapmaya devam edeceğim. Kentler insana ve kültüre verilen önemle gelişme gösterir” diye konuştu.

Açılışa İzmir Valisi Cahit KIRAÇ, Konak Belediye Başkanı Hakan TARTAN İzmir Milletvekili İlknur DENİZLİ, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı E. Aykut YENİCE, ETİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent TERCAN ,Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, Türk mutfağının duayen isimlerinden Vedat BAŞARAN, Gazeteci Nedim ATİLLA, etkinlik sponsorlarından Orkide Yağ Margarin Grubu Koordinatörü İbrahim ŞENER, Lokantacılar Federasyonu, ETİK üyeleri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler katıldı.