×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 715

Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Mutfak Akademisi’ne Bakan Ertuğrul Günay’dan tam destek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, altyapısı hazır olan ve Eylül’de açılması planlananTürkiye’nin ilk Mutfak Akademisi’nin yer sorununu çözeğini söyledi

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

İzmir Lokantacılar Odası ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice’nin Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile birlikte hayata geçireceği Mutfak Akademisi Projesi’ne Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan tam destek geldi. Altyapısı tamamlanan projede yer sorununun çözümü için Günay’dan destek alan Yenice, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın da katkıları ile Eylül ayında Mutfak Akademisi’ni Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçirecek. Teması sağlık olan EXPO 2020 sürecinde de sağlıklı Ege mutfağını dünyaya tanıtacak olan Mutfak Akademisi vereceği eğitimlerle de gençlere ve kadınlara yeni iş fırsatları yaratacak.

YER SORUNU
Mutfak Akademisi’nin fikir babası olan Yenice, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile birlikte yer arayışı içerisinde olduklarını öğrenen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın çok heyecanlanarak projeye destek sözü verdiğini söyledi. Günay’ın İzmir’in turizm pastasındaki payının artırılmasında Ege mutfağının zengin kültürünün büyük katkısı olacağı bilinci ile projeye yaklaştığını belirten Yenice, “İzmir’de turizm varsa mutfak var’ düşüncesi ile hareket ediyoruz. Daha önce Yeni Asır ile birlikte 1. Ege Mutfağı Zirvesi’ni yaptık. Bu süreçte Konak Belediyesi ile yer konusunda bir yol alamamıştık. Günay’a projemiz olduğunu ve altyapımızın da hazır olduğunu ifade ettik. Bakan Bey projemizi çok önemsedi. Böyle olunca projemiz büyüdü. EXPO’ya aday olunca İzmir’in kent kimliğine katkı koyacak mutfağın geliştirilmesi adına bilimsel ve eğitimsel çalışmanın önemi ortaya çıktı. Biz yer sorununu da Bakanımızın desteği ile çözerek Eylül ayında akademimizi hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

İŞSİZLERE UMUT
Projeye başından beri destek verdiklerini ve Türkiye’nin ilk Mutfak Akademisi’nin İzmir’de kurulması için büyük çaba harcadıklarını dile getiren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, İzmirli Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bu projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Mutfak Akademisi’nin hem başta Ege olmak üzere Türk mutfağının zenginliklerini ön plana çıkaracağını hem de vereceği eğitim çalışmaları ile sektöre ihtiyaç duyduğu nitelikte ara eleman kazandıracağını anlatan Tartan, “Genç işsizler için yeni iş fırsatları yaratılacak. Ayrıca evinde oturan, mutfak konusunda engin deneyime sahip olan kadınlar bütçelerine katkı sağlayacak. Akademi bünyesinde yapılacak çalışmalarla yemeklerini İzmirlilerle buluşturacak olan kadınlar bu sayede para da kazanmaya başlayacak. İş dünyasına adım atacak. Sosyal yönü ile de proje önemli. Biz bu projenin başarılı olması için her türlü desteği vereceğiz” dedi.

    “Mutlu olurum”
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, projenin kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, teması sağlık olan EXPO 2020’ye hazırlanan İzmir’de Ege mutfağının zenginliğini ortaya çıkaracak olan Mutfak Akademisi’ne her türlü katkıyı sağlayacaklarını kaydetti. İzmir milletvekili olarak kente kazandırılacak böyle bir eserde faydalı olmasının kendisini çok mutlu edeceğini açıklayan Günay, “Türkiye’nin kültür ve turizmde birçok zenginliği var. Mutfağımız da bu zenginliklerden biri. Bunları ortaya çıkaracak her projeye destek olurum. İstanbul’da gerçekleştiremediğimiz bu projeyi burada hayata geçirmek de beni çok sevindirecek. Projenin mimarı Aykut Yenice ile en büyük desteği veren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a da teşekkür ediyorum” dedi.