Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

EUROOTFOOD Projesi

Kültür, doğa ve termal turizmi açısından son yıllarda ivme yakalamış olan Uşak’ta, gastronomi turizmi açısından bu gelişmelere paralellik oluşturulamamıştır. Bu sorundan yola çıkarak Uşak’ta, ulusal mutfağımızın iz düşümü olan yöresel gıdaların gastronomi turizmine yönelik arzının arttırılmasını sağlamak üzere Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası'nın koordinatörlüğünde EUROOTFOOD projesi oluşturulmuştur. Bu projede, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Uşak Belediyesi ve Uşak-Merkez Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerel ortak olarak, İtalya'dan Training 2000, Fransa'dan Eurotracks ve İngiltere'den MBM TD Center kuruluşları da yurt dışı ortak olarak yer almıştır.

EUROOTFOOD projesinin hedefi "Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel gıdaların, aşçılık ve lokantacılık sektöründe yeniden canlandırılması yoluyla, Avrupa Birliğinde yeni gastronomi destinasyonları oluşturmak" tır. EUROOTFOOD projesi "Kırsal bölgelerin kalkınmasını sağlayacak alternatif turizm çeşitliliğinin geliştirilmesi" genel hedefine katkı sağlamış olacaktır.

 EUROOTFOOD projesi, "Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel gıdaların, lokantacılık sektöründe yeniden canlandırılması yoluyla, Avrupa Birliğinde yeni gastronomi destinasyonları oluşturmak" hedefine, gerçekleştireceği faaliyetlerle elde edeceği üç proje sonucunda ulaşacaktır.

SONUÇLAR

  • Esnaf lokantalarında çalışan aşçıların geleneksel gıda ve gastronomi turizmi konusunda bilgi ve beceri düzeylerinin arttırılması

A1- Gastronomi turizmi online eğitim modülü hazırlanması

A2- Gastronomi turizmi kursu verilmesi

A3-Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yöresel gıdaların asıl ustalarına ulaşarak, bu ustalarca aşçılara kurs verilmesi

  • Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel gıdaların yeniden canlandırılması

B1-Yöresel gıdalar envanteri ve raporu oluşturulması

B2- Ortak ülkelerin dillerinde EUROOTFOOD proje web sitesi hazırlanması

B3-Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel gıdaların tarifi ve üretim aşamalarının video kaydına alınması

B4-Ortak ülkelerin dillerinde “EUROOTFOOD Geleneksel Gıdalar Kitabı” hazırlanması

 C- Geleneksel gıda ve gastronomi turizminin önemi konusunda farkındalık oluşturulması

   Her bir proje sonucuna ulaşılmasını sağlamak üzere bir dizi faaliyet planlanmıştır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

C1-“Geleneksel gıdaların gastronomi turizmi ve sağlık açısından önemi” konferansı yapılması

C2-Geleneksel yemek araç-gereçleri müzesi oluşturulması

C3-Geleneksel gıda şenlikleri yapılması

EUROOTFOOD projesiyle, Uşak'taki aşçılık ve lokantacılık sektörünün, şehirdeki turizm konusunda yaşanan ciddi çalışma, yatırım ve gelişmelere ayak uydurarak,  hem yörenin geleneksel gıdalarının yerli ve yabancı turistin memnun olacağı bir sunumla tadılmalarını sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca sadece yörenin bu lezzetlerini tatma amacıyla bile turistin bölgeye gelmesini sağlayacak bir hizmet kalitesi ve anlayışını yakalamaları hedeflenmektedir. Bu kalite ve anlayış, yörenin hem kültür hem de gastronomi turizmi destinasyonu olmasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 Bu proje, yerel anlamda turizm hizmetleri kalitesinin artmasını sağlayacak olması nedeniyle, bölgenin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimine de katkı sağlayan sonuçları beraberinde getirecektir.

Uluslararası bir çalışma ile gerçekleştirilecek olan EUROOTFOOD projesi, başarılı faaliyetleri ve etkili yaygınlaştırma çalışmalarla Avrupa düzeyde geleneksel gıdaların yeniden canlandırılması ve gastronomi turizminin geliştirilmesine yönelik bir ilerlemenin elde edilmesini sağlayacaktır.

Proje kapsamında gastronomi inceleme ve gezileri; İtalya-FANO'da 15/19 Şubat 2017’de, Paris'te de 11/15 Haziran 2017’de düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. Gastronomi inceleme ve gezileri kapsamında, İngiltere'nin Liverpool şehrindeki toplantı ise 29 Kasım- 4 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.