Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

"Güvenilir Eller" Online Eğitim Toplantısı

Genel başkanımız Sayın Aykut Yenice; ‘Güvenilir Eller’ adı altında düzenlenen online gıda güvenliği eğitim seferberliği için imza attı.
 
İstanbul Çırağan sarayında düzenlenen ve dokuz  meslek kuruluşunu ilk kez bir araya getiren toplantıda, bir yılda 36.500 şefe online gıda güvenliği eğitimi aldırma ortak hedefine imza atıldı. 
Toplantıda konuşma yapan Federasyon Genel Başkanımız Sayın Aykut Yenice;  Dünyanın sosyo ekonomik ve kültürel değişimlerini göz önüne aldığımızda, yeme içme kültürünün bir turizm destinasyonu haline geldiğini ve dünya üzerindeki ülkelerin turizm gelirlerinin büyük bir payının yeme içme sektöründen geldiğini hatırlatarak, 800 yıllık bir ahi evran geleneğine sahip ülkemizde, lokantacılık ve pastacılık esnafının, dünya ile başa çıkabilmesi ancak çağdaş ve rekabetçi bir eğitim seviyesine ulaşması ile mümkün olacaktır dedi.
5996 sayılı, gıda ve yem güvenilirliği ve halk sağlığı kanunu ile gerçekleşen büyük atılımın, sivil otoriteler tarafından desteklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu bağlamda projenin partnerliğini üstlenen Ünilever firmasına katkılarından dolayı teşekkür etti.
UNESCO dünya mirası listesine giren Gaziantep ilimiz gibi örneklerin artması gerektiğini ve bunun artık usta-çırak ilişkisinden çıkarak, üniversitelerimizde akademik bir eğitimle mümkün olabileceğini söyledi.
Ülke genelinde 130,000'i aşan sayımızla, ilk etapta bir yıl içerisinde yüzde on hedefini tutturarak esnafımıza gerekirse kapı kapı dolaşarak bu eğitimleri almasını sağlayacağım dedi.