Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Lokantacılar kralı: Yaptığım yemekle konuşurum

Röportaj: Selin BECER/ Kocaeli Gazetesi

Mesleğinde 41 yılını dolduran ve İzmit Belediyesi tarafından Ahilik Haftası’nda ödüllendirilen Lokantacılar Odası Başkanı ve Kuruçeşme Merkez Lokantası’nın sahibi Hikmet Özdemir, meslek hayatı boyunca yaşadıklarını, lokantacıların sorunlarını Kocaeli Gazetesi’ne anlattı. Özdemir, “Ben yemek yaparken hem dua eder hem de konuşurum yemeklerle. Ne yaparsan yap, sevgiyle yap” dedi.

Mesleğe nasıl başladınız?

İlkokulu bitirdikten sonra 1975 yılında eski adı Bekirdere, şimdiki adı Bekirpaşa olan semtte babamın yanında mesleğe başladım. O zamanki meslek çalışma şartları çok zordu. Şimdiki gibi sıcak su, şofben yoktu. Zor günlerden bu günlere geldik. Lokantacılık baba mesleği. Babamın elinden bayrağı aldım.

İşlerinizin durumu geçmişe oranla nasıl?

Türkiye’de kriz var. Bizim işler yazın durgun olur. Okullar tatil olduğunda şehir boşalıyor. Bu sene artık geçen senelere göre krizin etkisini daha fazla yaşıyoruz. Geçen yıl yaptığım çorbayı bu sene satamıyorum. Fiyat aynı, yapan aynı. Fakat insanların durumları çok kötü. Memleketimiz zor bir süreçten geçiyor. Bu da ister istemez ekonomiye, ticarete ve esnafa yansıyor.

Meslek ile ilgili beklentileriniz neler?

Artık mesleğimi yaklaşık 6 sene sonra noktalamayı düşünüyorum. Mesleğimiz yorucu ve stresli bir iş. Her sabah saat 05.00’te lambalarımızı açmamız, yemeği hazırlamamız gerekiyor. Hele bir de meseleden anlamıyorsan işin daha zor. Usta da bir insan, hastalandığında ustanın yokluğunu belli etmemek gerek.

Bir işi severek yaparsan başarılı olursun. Ben yemek yaparken, çorbalarımı yaparken hem dua eder hem de konuşurum yemeklerle. “Allah’ım el emeği bizden lezzeti sizden” derim. Ne yaparsan yap sevgiyle yap.

Lokantacıların genel olarak sıkıntıları neler?

Çok fazla sıkıntımız var. Eskisi kadar artık seyyarımız kalmadı, bu yönden belediyemizi takdir ediyoruz. Onun dışında çok sayıda lokanta var. Bizim sadece kayıtlı üyemiz 800 civarında. Fazla işyeri açılmasının taraftarı değiliz. En azından iki lokanta arasında belli bir mesafe olmalı. Duvar duvar lokantalar var. Bunlara kota gelmeli.

“YEMEKLER İNSANDA ŞÜPHE UYANDIRIYOR”

Müşteri fiyat kontrolü istiyor. Fiyatları takip ediyor. Tabldot lokantacıları bizi çok sıkıntıya sokuyor. Bakıyorsun üç çeşit yemek 7-8 lira. Ben 75 yıldır mesleğin içindeyim, bunu nasıl yapıyorlar çözemedim. Yemekler insanda haliyle şüphe uyandırıyor. Etin kilosu belli. Kaliteyi bozmamak gerek. Ne yağı kullanıyorlar, salça ne, sağlıklı mı bunlar hep soru işareti. Tabldot işimizi bitirmek üzere. Bunlarla mücadele ediyoruz.

“KERMESLER DE İŞİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Kermeslerden de çok şikayet alıyorduk. Düzenlenen kermesler işlerimizi olumsuz etkiliyordu. İzmit Belediyesi bu duruma el attı. Artık yardımlardan çıkıp ticarete dönüşüyor. Esnafın işini kötü etkiliyordu. Esnaf bizi arayıp “Siz ne iş yaparsınız? Gelip bizden bir de oda aidatı istersiniz” diyorlar. Bu durum bizi çok üzüyor. Bu tür kermeslerin şehrin dışına yapılması gerekiyor.

Ahilik Haftası’nda 41’inci yılını dolduran esnaf olarak ödül aldınız. Ödül alırken neler hissettiniz?

Çok duygulandım. Mesleğimle ilgili böyle bir ödül almak tarifsiz bir mutluluk. Her türlü sıkıntıya göğüs gerip bu günlere geldik. Bu ödüle bizi layık gören, eski esnafları unutmayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür ediyorum.

Meslekle ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

İşe dalıyoruz, yoğunluk oluyor bir bakmışız yanık kokusu geliyor. Güzel anılarımız çok. En güzel anımız saat 14.00’ten sonra yemek kaplarını ters çevirmek. Lokantacıyı en çok bütün yemekleri satmak mutlu ve huzurlu yapar.

Hikmet Özdemir kimdir?

1960 İzmit Bekirdere doğumluyum. İlkokul mezunuyum. Çocukluk ve gençlik yıllarım Bekirdere’de geçti. Evliyim, bir oğlum, bir de kızım var. İki torun sahibiyim. 1994 yılından beri Kuruçeşme Merkez Lokantası’nı işletiyorum