Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Başkan Yenice, ANFAŞ basın ve sektör buluşmalarının İzmir’deki toplantısına katıldı

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.,  basın ve sektör buluşmalarının İzmir’deki toplantısını gerçekleştirdi.

Mövenpick Hotel İzmir’de gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Danışma Kurulu Başkanı Abdülaziz Ediz, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Ekonomi Muhabirleri İzmir Şube Başkanı Murat Demircan ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Toplantıda, ANFAŞ’ın yeni fuar sezonunda ulaştığı rekor fuar sayısı ve projeler hakkındaki çalışmalar hakkında bilgi veren ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, İzmir’e büyüme çağrısı yaptı.  2017 yılı itibariyle yakaladığı değişim rüzgarıyla yeni projelere imza atarak rotasını yurt dışına çeviren ANFAŞ, Eylül ayı sonuna gelinirken fuarcılık turizmini başlattı.

Yurtdışı çalışmalarının yanı sıra yurt içinde de tanıtım çalışmalarına paydaşlarıyla hız katan ANFAŞ, 2018’de Ekonomi Bakanlığı, TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Antalya Ticaret Borsası aracılığıyla hedef illerdeki ticaret ve sanayi odaları, TÜROFED - Türkiye Otelciler Federasyonu, TUSİD - Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği, AKTOB - Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği,  TESK – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu,   Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu,  GİMAT  - Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği,  TAFED – Türkiye Aşçılar Federasyonu,
ANFAŞ’ın yapmış olduğu anlaşmalarla 24 hedef ilde yaptığı gerçekleştirdiği basın ve sektör toplantıları aracılığıyla;  81 ilden gıda toptancıları, kurumsal satın almacılar,  otel ve restoran zincirleri, şef ve aşçılar, sektörel ziyaretçi heyetleri getirilecek.

“FEDERASYON OLARAK DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Toplantıda konuşma yapan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “Türkiye’deki sektörün, 117 bin üyesiyle anayasal yetki ve sorumluluk sahibi olan en büyük çatı kuruluşuyuz. Dolayısıyla ülke ekonomisinde çok yüksek oranda KDV ve istihdam üreten, yaşadığımız kentin kent kimliğine katkı koyan, 24 saat ışığı sönmeyen, kentin her bulvarında, caddesinde, sokak arasında olan çok önemli bir meslek örgütüyüz. Dolayısıyla da yaşadığımız kentin özellikle de örneğini vermek gerekirse 8 bin yıllık özgeçmişi olan İzmir’de olağanüstü bir mutfak kültürünün temsilcileriyiz. Dünyada son dönemde 2000’li yıllarda ülkedeki ve dünyadaki ekonomik krizlerin ve kültürel farklılıkların değişmesiyle insanların hayat durur boğaz durmaz mantığıyla önemimizin daha da arttığını görüyoruz. Bu sebeple daha çok çalışmamız ve daha çok eğitilmemiz gerektiğini bilerek yetkili ve temsilcileri olarak bu tür organizasyonları destekliyoruz. Artık alaylı olan sektör alt yapısını eğitilmiş bir seviyeye çekerek hem ülke ekonomisine daha sağlıklı katkı koymak, hem de dünyadaki rakiplerimizle boy ölçüşebilmek amacıyla fuarcılığı çok önemsiyoruz” dedi.

TÜRK MUTFAĞININ TANITIMI FOODPRODUCT’TA

Aykut Yenice, ayrıca Türkiye’nin tanıtımı için gastronomi sektörünün ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi. Yenice, “ANFAŞ’ın FoodProduct fuarının ülkemizin gıda sektörünün tanıtılması için çok önemli olduğunu biliyoruz. Biz de elimizdeki tüm desteği vererek, 81 ilden alım heyetlerini getireceğiz. ANFAŞ’ın yurt dışından getireceği profesyonel ziyaretçiler aracılığıyla mutfağımızı tanıtma fırsatı bulacağız. Birlikteliğin her gün önem kazandığı günlerde biz de federasyon olarak desteğimizi süründüreceğiz” diye konuştu.