Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Başkan Yenice, TESK'in yeni projesinin tanıtımına katıldı

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nca yürütülen TESK'in Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi (ESYEM) Projesi’nin açılışına katıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’nin açılış konuşmasını yaptığı davete; Başkan Yenice’nin yanı sıra Antalya ve Hatay ESOB Başkanları Adlıhan Dere, Abdulkadir Teksöz ve çok sayıda davetli katıldı.

Proje kapsamında; güzellik sektöründe 3 ulusal meslek standardı ve 3 ulusal yeterlilik hazırlandı. Mesleki belgelendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi adına TESK ESYEM isimli iktisadi işletme kuruldu.

Söz konusu işletmeye bağlı Ankara, İstanbul ve İzmir'de sabit sınav merkezleri oluşturuldu. Ulusal yeterlilik sisteminin esnaf ve sanatkar camiasında daha iyi anlaşılması için Ankara, İstanbul ve İzmir'de bilgilendirme seminerleri düzenlenerek 250'ye yakın esnaf ve sanatkar eğitildi.

Eğitimlerin ardından 100 aday mesleki yeterlilik sınavına alındı. Proje kapsamında ISO kalite standardına göre personel belgelendirme sistemi kurularak TÜRKAK'dan akredite, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme merkezi hayata geçirildi. Kurulan belgelendirme merkezinin (TESK-ESYEM) yetkilendirme sözleşmesi 15 Eylül 2017 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumunda imzalandı.