Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Esnafımızın yüzü gülüyor

Esnafın Yüzü Gülüyor!

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu olarak TESKOMB işbirliğinde üyelerimize ücretsiz dağıtılacak yeni nesil yazar kasaların tanıtım toplantısını büyük bir coşku ve yoğun bir katılım ile gerçekleştirdik.

Tarihi Havagazı Fabrikası'nda kahvaltı eşliğinde gerçekleşen toplantıya, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden federasyona bağlı oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri, İzmir'li esnaflar ile VERA DELTA Genel Müdürü Abdullah Sancak, İNFOTEKS Genel Müdürü Mustafa Yavuz TESKOMB AR-GE Müdürü Uğur Yıldırım da katıldı.


Esnafın sırtından bir yük daha alıyoruz

Federasyon Genel Başkanımız Aykut Yenice yapmış olduğu konuşmasında; 3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun’un, 69 ve 70 no’lu Genel Tebliği kapsamında 2014 Yılı cirosu 150 Bin TL'den az olan mükellefler için 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren eski kasalarının hurdaya ayrılması ve yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanım zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak piyasa değeri 1300 TL ile 1850 TL arasında olan cihaz ücretlerinin esnafa yük oluşturduğunu, Halkbank'ın sunduğu kampanyayla cihaz ücreti ödemeden sahip olabileceklerini açıkladı.

Federasyon Başkanımız Aykut Yenice konuşmasına,yaklaşık iki milyon esnafı ilgilendiren kanuni zorunluluk;aylık 3400 TL ile 5400 TL arasında değişen kredi kartlı işlem sözü veren üyelere verilecek. Buna ek olarak 1700 TL değerinde muhasebe programı ve yeni nesil yazar kasalarda kullanılan GSM hat ücreti yani 600 TL'lik bölümü de kampanya dahilinde karşılanacak diyerek devam etti.

Bu canavarı biz yarattık

Başkan Yenice; “Sodexo, Multinet, Ticket” gibi yemek çeki şirketlerinin, anlaşmalı olduğu ve çıkar sağladığı yazar kasa markalarını esnafa mecburi gibi göstermeye çalıştığını ancak bunun yasal olarak mümkün olmadığını, bu şirketlerin esnafa zorla ya da baskıyla hiçbirşey yaptıramayacağını, bu tür söylemlerin yasa dışı olduğunu söyledi.

130 bin üyemizle federasyon olarak bu oyunu bozuyoruz, bu şirketlerin esnafımızdan haksız elde ettiği tüm kazançlarının iptal edilmesini sağlamak üzere gerekli tüm çalışmaları yaptık, adli ve idari süreci çok kısa içerisinde başlatıyoruz, emin olun bunlara diz çöktüreceğiz diye sözlerine son verdi.

Üç farklı model var

Toplantıda konuşan İNFOTEKS Genel Müdürü Mustafa Yavuz ise Maliye Bakanlığının e-tebligat ile esnafın yerine gitmeden, yeni nesil yazar kasaya sahip olup olmadığını göreceğini ve cezai yaptırım uygulayacağını, esnafın bir an önce sisteme entegre olması gerektiğini dile getirdi. Sağlanan kampanya ile esnafın işletmesine beş adet cihaz alabileceğini belirterek, “Şu an 3 farklı kampanya ile 3 farklı cihazı ücretsiz olarak esnafa sunduk. Lokanta ve Pastacılar Federasyonu üyeleri için 100 bin adet cihaz rezerve edilmiş durumda. Cihazın işletme ve muhasebe yazılımları, cihazın restaurant ve sipariş alma yazılımlarının ücretsiz verilmesi için anlaşma sağladı.

Dağıtılacak olan yeni nesil yazar kasa için TESKOMB Kooperatifleri ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu'na bağlı esnaf odalarına başvurulabilecek. Detaylı bilgi için, www.teskomb.org.tr

 

Ortam