Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Yemek kartları yönetmeliği Bakanlık onayında

5 milyon kişiyi ilgilendiren ve daha önce hiçbir yasal düzenlemesi olmayan yemek kartları ile ilgili Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonun yoğun gayretleri ile sona gelindi. Son görüşmelerin yapıldığı çalıştayın ardından hazırlanan yönetmelik Bakanlık onayına gönderilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde  (TOB) düzenlenen son “Yemek Kartı Düzenlenmesi Çalıştayı”na Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Genel Müdürü Adnan Yankın, Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, Türkiye Odalar ve Borsalar Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu AR-GE Müdür Vekili Tuncer Kılıç, İlgili Bakanlıkların temsilcileri, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, Ankara Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Odası temsilcileriyle, yemek kartı firmalarının temsilcileri katıldı.

Yönetmelik taslağı ile;

İskonto uygulanmasının sona erdirilmesi, komisyon oranlarına tavan sınır getirilmesi, şirketlerin perakende işletmelerden komisyon dışında başka adlar altında bedel talep etmesinin önüne geçilmesi, ödeme sürelerine sınır getirilmesi, yemek kartı hizmeti veren kuruluşların Bakanlığa bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmesi ve sektörün Bakanlığın denetim ve cezai yaptırım mekanizmalarına tabi olması hususları ele alındı.

"Her şey esnafımız için"

Sektörün en büyük sorunlarından biri olan yemek kartları ile ilgili hazırladıkları öneri ve taleplerini Bakanlık yetkililerine dosya halinde ilettiklerin ve tüm süreci takip ettiklerini belirten Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “Sektörümüzün anayasal yetkili tek kuruluşu olan federasyonumuzun yönetim kurulu, teknik ve hukuk ekibimiz ile birlikte yoğun bir çalışma yaptık. Hazırladığımız dosyayı daha önceden İlgili Bakanlığımıza ve diğer bakanlık yetkililerine iletmiştik. Bugün son çalıştayda ise yönetmelik üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Biz ne esnafımızın nede firmaların mağdur olmasını istemiyoruz. Konuya çözüm odaklı bakıyoruz. Son şeklini alan yönetmelik artık sayın Bakanımızın onayına gidecek. Emeği geçen tüm ekip ve çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum. Her şey esnafımız için” diye konuştu.