Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Gıda Kongresi 2013’e katıldık

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanımız Aykut Yenice, Gıda Kongresi 2013’e katıldı.

Federasyonu Genel Başkanımız Aykut Yenice, Federasyon Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Gül ile birlikte Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Derneği Federasyon’unun 12 14 Kasım 2013 tarihinde düzenlediği Gıda Kongresine katıldılar.

Türkiye Genelinde 700’ü aşkın sektör temsilcisinin katıldığı bu önemli kongrede federasyonumuza bağlı odalarımızdan Adana Pastacılar Odası Başkanı Metin Taylancı ve Başkan Vekili Zekeriya Yıldızoğlu ile birlikte Bursa Tatlıcılar ve Pastacılar Odası Başkanımız Necip Daş ve Başkan vekili Aslan Hacıoğlu’da hazır bulundular.

Kongrede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker, Gıda Kontrol Genel Müdürümüz İrfan Erol, Genel Müdür Yardımcımız Ahmet Kavak ve diğer yetkililerle de bir araya geldik.

FEDERASYON GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN AYKUT YENİCE‘NİN GIDA KONGRESİNDEN BAHSETTİĞİ HABERTÜRK GAZETESİNDE YAYINLANAN KÖŞE YAZISI:

Enformatik Cehalet!!!

Geçen hafta içerisinde Antalya’da Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu tarafından ‘’Yüzüncü yıla 10 kala’’ temasıyla düzenlenen TGDF Gıda Kongresi 2013 toplantısındaydık.

Gıda ve içecek sektöründen yerli ve yabancı yaklaşık 700 sektör temsilcisinin katıldığı kongrede bir çok sorun konuşuldu, tartışıldı. Gıda güvenliğinde global yaklaşımlardan, gıda ve içecek sektöründeki global durumlara; sektörün ihtiyaçlarına, toplum sağlığının korunmasından paydaş işbirlikçiliğine ve kitle iletişim araçları, tüketici ve de gıda ve içecek sektörünün 2023 vizyonuna kadar sektör için önemli olan her alanda paneller düzenlendi.

Ülkenin yiyecek ve içecek sektöründeki sanayicisinin gelecekteki  hedefi  büyüktü. Federasyon başkanından, mevcut durum hedefinin150 milyar dolar tarımsal hasıla, 40 milyar dolar gıda ve içecek ihracatı olduğu bilgisini aldım. Federasyon başkanı  hedeflerin gerçekleşmesi adına sektörün önündeki problemlerinde bir an önce çözülmesi konusunda basından ve kamuoyundan isteklerini dile getirdi.

En önemli sorunun da gıda ve beslenme konusunda yaratılan bilgi kirliliği olduğunu vurgulayan Başkan Kopuz, başınızı nereye çevirseniz gıda ve beslenme konusunda konuşan birilerinin olduğunu haklı olarak haykırıyordu. Oysa ki, bakanlıktan kayıt ve onay almış her işletmenin denetlendiğini, fakat her fırsatta ‘’denetim yok’’ ‘’denetim yapılmıyor’’ gibi iddialar da bulunmanın kurumların ve insanların emeğini zedelediğini vurguladı.

Kongrenin açılış konuşmalarında katılımcılara hitap eden gelmiş geçmiş en önemli ve konusuna hakim Tarım Bakanı olduğuna inandığım Sayın Mehdi Eker, dünyada 1 milyar insanın aç olduğu ve 3 milyar ton gıda maddesinin israf edildiği bir dönemde ülkemizin tarım sektörünün 75 milyon insanımızın, 30 milyon turistin gıda ihtiyacını karşıladığını, üstüne de  15 milyar doları sadece gıda olmak üzere 16 milyar dolarlık ihracat yaptığını söyledi.

Türkiye’nin bu yıl tarımsal üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığının altını çizen Bakan Eker, bunun gıda sanayine katkı sağlayanların ve tüm ülke insanının başarısı olduğunu kaydetti. 62 milyar dolar tarımsal hasıla ile Avrupa birincisi, dünyanın ise 7ci ülkesi olduğumuza dikkat çeken Bakanın da derdi, Sayın Başkan Kopuz’un derdi ile aynı idi.

Başkanın bilgi kirliliği dediği soruna Sayın Bakanın doğru tabirin enformatik kirlilik olduğu konusunda tespiti vardı. Ortalıkta kaynağı belli olmayan, kimin tarafından söylendiği bilinmeyen, hiçbir analize tabi tutulmayan iddiaların uçuştuğunun altını çizen sayın bakan adeta ağzı olanın konuştuğu bir dönemin yaşandığını vurguladı.

Hiçbir gerçeğe dayanmayan iddiaların uzmanlara danışılmadığını, çünkü birçok yazılı ve görsel basında farklı şeyler söyleyerek dikkat çekmeye çalışan bir kitlenin oluştuğunun altını çizen Bakan Eker, bunun da ülkemiz için en önemli sektörlerinden olan gıda ve içecek sektörünü derinden yaraladığını kaydetti. Sayın Bakan, bu enformatik kirliliğin Sayın Milli Eğitim Bakanımızın tabiriyle ‘’enformatik cehalete’’dönüştüğünü söyledi.

Siz siz olun araştırmadan, soruşturmadan size kurulan her cümleye inanmayın.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla kalın…