Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Kayseri’de Kermesler "BİMER"lik oldu

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası’nın kermes isyanı Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) taşındı.Oda tarafından gönderilen şikâyet dilekçesinde, kermeslerin haksız rekabete yol açtığını belirterek, gerekli çalışmanın başlatılması istendi.

Hayır kermesleri özellikle lokantacıları etkilediği belirtilirken, bu konuda açıklamalar yapılmıştı. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından lokantacıların sorunları tartışılmıştı. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Yeni yasada esnafa 13 bin liraya kadar ceza yazılırken, sokaklarda neyden yapıldığı belli olmayan yiyecek maddeleri Suriye, Filistin’e yardım edeceğiz diye Türk lokantacısı kermeslere mahkûm ediliyor. Bu çadırlar bir kandırmacadan ibaret. Türk lokantasını ve pastacısını kermese mahkûm ettirmemeliyiz ” şeklinde konuşmuştu.

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse ise, kermeslerin kanayan bir yara olduğuna dikkat çekerek,  “Kermesler esnafımıza zarar veriyor. Hayra karşı değiliz. Eşit şartlarda olmasını istiyoruz. Çay ocakları pastane gibi hizmet veriyoruz. Yetkililere bu sıkıntılarımızı yazıp çiziyoruz ama sonuç alamıyoruz” demişti.

Kermes sorunun önüne geçilememesi nedeniyle Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası bu kez de Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikâyette bulunduğu ortaya çıktı. Yapılan şikâyette, kermes sorununa çözüm bulunması istenmiş. Öte yandan oda yetkilileri de bu durumu Vali Orhan Düzgün’e de ilettiği iddia edildi. Lokantacılar, hayra hiçbir zaman karşı olmadıklarını belirterek, kendilerinin vergi verdiğini ve eleman çalıştırdığını belirterek, haksız rekabetten şikâyetçi olduklarını dile getirdi. – KAYSERİ LOKANTACILAR VE PASTACILAR ESNAF ODASI HABERİ