Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Türk mutfağıyla kardeşlik köprüsüne katkı

Balıkesir’deki lokantaları ile Türkiye’de yemek kalitesi ve lezzetinin adeta standartlarını belirleyen Yıldız, Mega Yıldız ve Yeni Yıldız Aile Lokantalarının kurucusu ve işletmecisi Balıkesir Ticaret Odası Meclis Üyesi Sinan Ergüven‘i Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyon Genel Başkanı Sayın Aykut Yenice ziyaret etti.

1975 yılında Balıkesir’de doğan Sinan Ergüven, 1988 yılında çırak olarak başladığı lokantacılık sektörüne 1997 yılında Mega Yıldız Lokantasını açarak devam ediyor. Esnaf lokantası özelliklerini bırakmadıklarını, ancak Balıkesir’e gelen bütün misafirlere hitap edecek birbirinden leziz yemek çeşitleri ile hizmet ettiklerini söyleyen Sinan Ergüven, Balıkesir’in kardeş şehri Almanya’nın Schwäbisch Hall kentinden gelen turistlerin Mega Yıldız Lokantası’na mutlaka yemek yemeğe geldiklerini belirtti. Türk mutfağı ile kardeşlik köprüsünü daha da güçlendirdiklerini anlatan Ergüven, yöresel tadları önemsedikleri için bölgenin tüm lezzetlerini gönül rahatlığıyla lokantalarında tüketildiğini ve çok beğenildiğini belirtti. Ergüven, Almanya’dan gelen misafirlerin Balıkesir’de bulundukları sürece her gün 3 öğünü de kaldıkları otelde veya başka bir yer de değil, özellikle lokantalarında yemek yediklerini sözlerine ekledi.

En önemli özelliklerinin yemeklerin pişirilmesinde uyguladıkları tekniklerde olduğunu söyleyen Ergüven, Mega Yıldız lokantasında bulunan her çeşit yemeği dişsiz bir insanın bile rahatlıkla yiyebildiğinin altını çizdi. Balıkesir bölgesinde yetişen hayvanların etinin ve üretilen tereyağının birinci sınıf kalitede olduğunu açıklayan Ergüven, yemeklerimizi yiyen müşterilerimizde kesinlikle mide problemi veya hazımsızlık problemleri yaşamadıklarını ifade etti. Ergüven, Balıkesir’in meşhur etli çorbasını da herkesin çok beğendiğini, etli çorba ile bölgede tek olduklarını anlattı.

MEGA YILDIZ’DA YOK YOK

Mega Yıldız Lokantasında her gün birbirinden güzel, birbirinden leziz onlarca yemek sunuluyor. İşte o liste yer alan yemek çeşitleri;Arnavut Ciğeri, Piliç Haşlama, Hasanpaşa Köfte, Mini Güveç, Salçalı Dana Büftek, Salçalı Köfte, Izgara Köfte, Kuzu Fırın, Acılı Antep Kebabı, Bıldırcın Fırın, Patlıcan Kebabı, Piliç Sote, Patlıcan Musakka, Burdur Kebabı, Piliç İncik, Sultan Kebabı, İskender Döner, Ciğer Yağni, Çoban Kavurma, Keşkek, Ispanak, Pırasa, Taze Fasulye, Lahana Sarma, Yaprak Sarma ve Lahmacun-Pide çeşitleri.