Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

İçinden proje çıkan sohbet…

Bu haber 20 Haziran 2019 - 23:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yılbaşı sonrasıydı.

İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı, kardeşim İhsan Esen’le sektör için neler yapabileceğimizi konuştuğumuz sohbetlerden birini yapıyorduk.

Sohbetin bir yerinde, İhsan Kardeşim, İzmirli pastacıların “Dünyanın En Büyük Pastası”nı yapma arzusunda olduklarını anlattı.

“Dünyanın En Büyük Pastası…”

 Gerçekten de kulağa hoş gelen bir fikirdi.

Daha o dakika sohbetimiz, “bu rekor girişimini sektöre yol açacak, ses getirecek bir organizasyonu nasıl yaparız” içerikli bir arayışa dönüştü.

Doğrusu ya hayali bile güzel bir proje canlanmaya başlamıştı ikimizin kafasında. Bu projenin bizi ne kadar heyecanlandırdığını anlatmaya kalksam tarif edecek kelime bulamam.

“Bu fikri nasıl hayata geçiririz” aşamasına geldiğimizde İzmir’in “Festival ve Fuarcılık” konusunda duayen isimlerinden önce Zeki Karatay dahil oldu aramıza. Hemen arkasından sektörümüzün önemli aktörlerinden ve organizasyonlar konusunda deneyimine güvendiğimiz Türkiye Pastacılar ve Aşçılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan da gruba katıldı.

Hayalimizi gerçeğe taşıyan yol şekillenmeye başlamıştı Gökhan’ın katılımıyla birlikte.

Sıra bu alanda “en mükemmeli hayata geçirmeye” geldiğinde gastronomi konusunda önemli araştırmalara imza atan Dr. Nejat Yentürk, Türkiye Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Başkanı İsmail Uğural ile gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile tanıdığımız Anadolu Otizm Vakfı (ANOV) Başkanı dostumuz Nüvit Uyar da yanımızdaydı.

Beyin fırtınaları estirdiğimiz toplantılar, dünyadaki örneklerinin defalarca titizlikle incelendiği toplantılar sonunda ortaya 3 günlük bir program çıktı.

Öyle bir program ki anlatmak mümkün değil.

İçinde yok yok.

Bu konuda ne kadar doğru yolda olduğumuzu önce projeyi Federasyonumuza bağlı odalarımızla paylaştığımızda gördük.

Çünkü fikir sektörün tüm aktörlerini heyecanlandırmıştı.

Sıra bu işi kamu oyu ile paylaşmak amacıyla düzenlediğimiz Lansman toplantısına geldiğinde yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ettik.

Türkiye’nin önde gelen yayın kuruluşları düzenlediğimiz organizasyonu okurları ile “günün manşetleri” arasında paylaşınca doğru hamle yapmanın gururunu yaşıyorduk.

Bizi haberden de izleyenler konuyu çoktan anladılar.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu liderliği altında düzenlediğimiz PASTART “Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali”nden söz ediyorum.

27, 28, 29 Eylül’de İzmir’deki “Tarihi Fuar Alanı Kültürpark”ta düzenleyeceğimiz etkinlikle ilgili detaylar zaten haberlerde mevcut.

Bu nedenle ayrıntılara pek girmek istemiyorum.

Ama bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz PASTART organizasyonunun, geleneksel hale geleceğini ve dünyada ses getirecek organizasyonlardan biri olacağını göğsümü gere gere söyleyebilirim.

Dahası var.

PASTART bizim için bir model olacak.

“Türk Gastronomi Sektörü” yakın gelecekte PASTART gibi dev organizasyonlarla dünyaya adını duyuracak.

Bunun için şimdiden çalışmaya başladık.

Eminim bu çalışmaların meyvelerini büyük bir aile olarak hepimiz toplayacağız…

Aykut Yenice
Aykut Yeniceaykutyenice@lokantacilarvepastacilar.org.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.