Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

İdari para cezalarında tekerrüre dikkat!

Bu haber 29 Ağustos 2018 - 20:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Federasyonumuzun çok kıymetli üyeleri, sizlere bu hafta esnafımızın en büyük sorunlarından biri olan idari para cezalarından ve bu idari para cezalarının tekerrüründen bahsetmek istiyorum.

2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunun 5259 sayılı Kanunla değişik 6.maddesinde, “Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinden;

  1. a) Faaliyetten geçici olarak men edildiği halde süresinden önce açılan,
  2. b) Açık ve kapalı bulunacağı saatlere uymayan,
  3. c) Bu Kanunun 12 nci maddesinde belirtilen yasaklara uymadığı tespit edilen,
  4. d) Mevzuat hükümlerine aykırı olarak işletilen,

İş yerlerinin işletmecilerine beşyüzmilyon Türk Lirası ile birmilyar Türk Lirası arasında idarî para cezası verilir.

Bu maddede öngörülen idarî para cezaları, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında il daimi encümeni tarafından verilir.

Verilen idarî para cezalarına dair kararlar ilgililere 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilir. Bu cezalara karşı tebliğ tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde yetkili idare mahkemesine itiraz edilebilir.

İtiraz, idarece verilen cezanın yerine getirilmesini durdurmaz. İtiraz üzerine verilen karar kesindir. İtiraz, zaruret görülmeyen hallerde evrak üzerinde inceleme yapılarak en kısa sürede sonuçlandırılır. İdarî para cezaları 6183 sayılı Âmme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.

Bu maddede belirtilen aynı fiillerin bir yıl içinde tekrarı halinde, en son uygulanan para cezası bir kat artırılarak uygulanır.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen düzenlemede aynı fiillerin bir yıl içinde tekrarı halinde, en son uygulanan para cezasının bir kat artırılarak uygulanacağı kurala bağlanmakla, tekerrür hükümlerinin uygulanabilmesi için idari para cezasına konu olan fiillerin hepsinin bir yıllık süre içerisinde gerçekleşmiş olması, bir başka ifade ile tekerrüre esas olan bazı fiilllerin bir yıllık süre sınırını aşması halinde idarece bir yılı aşan fiillerin değerlendirme dışında tutularak ve mevcut ihlal sayısı baz alınarak ceza miktarının hesaplanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra hemen belirtmek gerekir ki, Ceza hukukunda “tekerrür” müessesesi, bir ceza mahkumiyetine kesin olarak uğrayan bir kimsenin, yeniden suç işlemesi halinde Ceza Kanunu karşısındaki kişisel durumunu tanımlar.

Hukuka aykırı bir eylemin tekerrürü halinde verilecek cezanın artırılması, daha önce verilen cezanın ıslah edici olmadığı ve failin suç işleme konusundaki ısrarının daha ağır bir cezayı gerektirdiği düşüncesinden doğmaktadır. Bununla birlikte, faile tekerrür nedeniyle daha ağır bir ceza verilebilmesi, bir başka deyişle failin ıslah olmadığının ve suç işleme konusundaki ısrarının ortaya konulabilmesi için, hukuka aykırı bir eylemi failin birden çok kere gerçekleştirmiş olması tek başına yeterli olmayıp, tekerrüre esas alınan eylemi nedeniyle daha önce cezalandırılmış olması ve bu işlemin tebliğ edilmiş olmasına rağmen bu tarihten sonra aynı eylemde tekrar bulunmuş olması gerekmektedir.

Belirli bir kesinlik içinde yasada hangi eyleme hangi hukuksal yaptırımın bağlandığının bireyler tarafından bilinmesi ve eylemlerin sonuçlarının öngörülebilmesi gerektiğinden, hukuka aykırı bir eylemde bulunduğu tarih itibariyle hakkında daha önce verilen bir ceza bulunmayan kişinin daha sonraki bir tarihte almış olduğu bir cezanın esas alınarak ve tekerrür hükümleri uygulanarak cezasının artırılması hukuk devleti ilkesine uygun bulunmamaktadır. Suçu işlediği tarihte henüz mükerrir olarak kabulü mümkün olmayan kişiye tekerrür hükümlerinin uygulanması, suç ve cezaların yasallığı ilkesine de aykırılık oluşturacaktır.

Bu bakımdan; tekerrür hükmüne esas alınacak sonraki eylemin her halde ilk eylem için verilen kesinleşmiş cezadan ve bu cezanın tebliğinden sonraki bir tarihte gerçekleşmiş olması gerektiği tartışmasızdır.

Yukarıda mevzuat çerçevesinde yaptığımız açıklamalardan da anlaşılacağı üzere esnafımıza idari para cezası kesinleşmeden veya bir yıllık süre geçtikten sonra daha önce yine aynı nedenle idari para cezası verilmiş olması nedeniyle uygulanan tekerrür hükümlerinin hukuka uyarlık bulunmadığı yargı kararlarıyla sabittir.

Bu nedenle bu tür uygulamalara ve fahiş idari para cezalarıyla karşı karşıya kalan esnafımızın derhal hukuki yardım almasında yarar görüyorum.

Unutmayınız ki idare hukukunda süreler çok önemlidir ve davanın esasından önce incelenir.

Güzel günler için sağlıkla ve adil kalın.

Avukat Ali ONAR
Avukat Ali ONARalionar@ali.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.