Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

ULUSAL BESLENME SEFERBERLİĞİNDE SEKTÖRÜMÜZ DE YER ALDI

Bu haber 02 Mayıs 2019 - 15:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kurulan Ulusal Beslenme Konseyi’nde Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu da görevlendirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile oluşturulan 9 bakanlık, aralarında türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun da yer aldığı 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinden oluşan Ulusal Beslenme Konseyi’nin ilk toplantısı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımıyla Bakanlık binasında gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Koca, Ulusal Beslenme Konseyi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle konseyin kurulduğunu ve bugün ilk toplantının gerçekleştirildiğini söyledi.

Koca, gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık problemi olarak bulaşıcı olmayan hastalıklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, sağlık sistemine aşırı iş yükü getiren hastalıkların çözüm bulunması gereken sorunlar olduğunu vurguladı.

Diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve kanserin “kronik hastalıklar” olarak adlandırıldığını ifade eden Koca, “Bu hastalıkların pek çoğunun beslenme ile önemli bağı tespit edilmiştir. Aşırı kalorili beslenme sonucu gelişen obezite pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Obezite ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda olduğu gibi ülkemizde de giderek artan bir sorun haline dönüşmektedir. Ülkemizde her 3 erişkinden birisi obez, birisi de fazla kiloludur” bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanı Koca, hazır gıdalarda tuz oranının azaltılması, lokanta ve pastanelerde satılan gıdalardaki tuz ve şeker oranının azaltılmasına yönelik toplumun tamamına yaygınlaşacak tedbirlerin de alındığını hatırlattı.

Koca, ayrıca aile hekimleri aracılığıyla kronik hastalıklara yönelik risk taramalarının yapıldığını, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde bu konuda destek ve rehberlik hizmetlerinin verilmesinin sağlandığını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin Beslenme Haritası’nı çıkardıklarını belirterek, “Araştırma aşaması bitti, raporlama aşamasında da sona geldik. Önümüzdeki günlerde bu çok önemli araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Araştırmadan çıkan bazı sonuçları da paylaşan Bakan Koca, yetişkinlerde son 7 yıllık döneme bakıldığında kadınlarda obezitenin arttığını ve yüzde 41 oranında sabit kaldığını belirtti.

Erkeklerde ise artışın devam ettiğini, yüzde 20’den yüzde 26’ya çıktığını ifade eden Koca, “Diyabette hala yüksek prevalansımız var. Ancak artış hızı durmuş hatta 2010 yılına göre de az da olsa azalmış, yüzde 13,7 iken yüzde 13,5’a düşmüş. Bu araştırmada fiziksel aktivite oranına da baktık. 10 yılda hareketsiz nüfus oranımız yüzde 56 iken, bugün yüzde 42,4’e indirmiş durumdayız. Bu sevindirici bir durum ama hala nüfusun ciddi bir kesimi hareketsiz” dedi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice de toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, sektör olarak böylesine önemli bir toplumsal projede yer almaktan gurur duyduklarını açıkladı. Yenice, “Bu sorumluluk gösterdi ki, esnafımız sadece ekonomide değil, sağlık dahil tüm toplumsal hayatta en önemli birimlerdir. Buz de federasyon olarak bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.