Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu
Atatürk

Adaptesk

İstatistiklere göre tüm dünyada KOBİ’ler sayı ve katma değer olarak ekonomide baskın bir durumdadır. Ülkemiz için de benzer bir durum söz konusudur; sayıları 3.5 milyona ulaşan KOBİ’lerin 2 milyona yakın bir bölümü esnaf ve sanatkarlardan oluşmaktadır. 307 meslek dalında esnaf ve sanatkarlarımız toplum için vazgeçilmez olan ürün ve hizmetler sunmakta ve adeta bulunduğumuz şehirlerin ve ülkenin yaşamına dinamizm katmaktadırlar.

Esnaf bir gelenekten gelmem ve uzun yıllar da yönetici olarak hizmet ettiğim bu ulvi teşkilatın son yıllarda en önemli vizyon projesi olduğuna inandığım ve 2 yılı aşkın zamandır devam eden ADAPTESK’in strateji belgesinin yayınlanma törenini Ankara’da gerçekleştirdik. Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu GİZ’in liderliğini yaptığı bu projenin yararlanıcısı ise TESK ve alt teşkilatları olmuştur.

PROJEYE KATKI YAPTIK

Projenin uygulandığı iller olarak; Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Manisa, Mersin, Ordu ve Şanlıurfa’da belirlenmiş Türkiye Şoförler, Türkiye Bakkallar, Türkiye Kasaplar ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonları olarak bizler de oluşturulan politika gruplarında yer alarak bu anlamlı projeye katkı koyduk.

ADAPTESK projesinde istişare toplantıları düzenlenmiş, uluslararası iyi uygulama örnekleri incelenmiş, ulusal ve uluslararası danışmalardan eğitim hizmetleri alınmış, bu birikimlerin ışığında esnaf ve sanatkarımızın gelişimine yönelik ihtiyaçlar saptanarak 11 amaç altında belirlenen 21 hedefe yönelik eylem önerileri oluşturulmuştur.

Çalışmanın en temel bulgusu olarak esnaf ve sanatkarların toplumdaki imajının yenilenmesi ve özgüven kazanması olarak belirlense de, kesimin acil problemlerinin çözülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Esnaf ve Sanatkarların giderek zayıflayarak yok olması kaçınılmaz olacak ve bu yok oluş Türkiye’de ekonomik ve sosyal hayatın çöküşünü de beraberinde getirecektir.

Bu anlamlı projenin oluşmasına katkı koyan başta Genel Başkanımız Bendevi Palandöken olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlara ve çalışma arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyor ve teşkilatımızı asla yalnız bırakmayan hep destekçimiz olan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi’ye teşkilatımız adına şükranlarımızı sunuyorum.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla yaşayın…