Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Turgutlulu Lokantacıya Üvey Evlat Muamelesi

Bu haber 28 Ocak 2019 - 13:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir AVM Bahçesi’nde düzenlenen ve belediye tarafından desteklenen “Tanıtım Günleri” adlı etkinlikte kurulan stantlarda yiyecek satılması, Turgutlu Lokantacılar Odası’nı isyan ettirdi. Oda Başkan Mehmet Akkoyun, belediye desteği ile oluşan haksız rekabeti kınadı

Turgutlu’daki bir AVM tarafından düzenlenen “Gaziantep Tanıtım Günleri” etkinliğinde kurulan stantlarda ilçe esnafına yer verilmemesi büyük tepki topladı. Turgutlu Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Akkoyun, oda üyelerinin her türlü vergi ve harcını Turgutlu’ya yatırırken, Turgutlu’da yapılan bir etkinlikte adeta kayıt dışının kayırılmasını ve yerli esnafın yok sayılmasını eleştirdi. Başkan Akkoyun, “Bizler sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirirken, bize karşı gösterilen bu tavrı hoş karşılamak mümkün değil” dedi.

Turgutlu Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Akkoyun, ilçe esnafı arasında büyük tepki toplayan etkinliğin kendilerini fazlasıyla üzdüğünü vurguladı. Etkinlikte, gıda stantlarının ilçe dışından gelen satıcılara tahsis edilmesini büyük ayrımcılık olarak değerlendiren Akkoyun, Turgutlu’da büyük tepki toplayan “Tanıtım Günleri” ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Turgutlu Lokantacılar Odası olarak görevimiz, kuruluş kanunun bize yüklediği emir ve sorumlulukla, Türk halkının sağlıklı, güvenilir, kayıt altına alınmış, vergilendirilmiş meslek etiğini ve ahlakını ahilik kültüründen almış esnaflarımızın elinde yoğrulmuş gıda ürünlerini Turgutlu halkına sunmaktır.  Ayrıca odamıza bağlı üyelerimizin bizlere yüklediği sorumluluk gereği sürekli olarak denetim görevimizi de kolluk kuvvetleri zabıta ilçe tarım müdürlüğü ile ortaklaşa yapmaktayız.

İlçemizde Bir AVM bahçesinde bu yıl 10 Ocak ile 22 Ocak tarihleri arasında Gaziantep Tanıtım Günleri adı altında düzenlenen etkinlikte, bu yöremize ait gıda ürünleri satışı yapılmıştır. Üyelerimizden gelen yoğun şikayetler ve tepkiler üzerine konu araştırıldığında belediye tarafından Turgutlu Kaymakamlık makamı adres gösterilmiştir. Ancak sayın kaymakamımızla yaptığımız görüşmede ise Turgutlu Kaymakamlığı’nın böyle bir izninin olmadığı ve iznin Turgutlu Belediyesi tarafından verildiği tespit edilmiştir. Kamuoyu tarafından öncelikle şunun bilinmesi gereklidir.

Bizler Turgutlu Esnaflar olarak, gelir vergimizi, stopajımızı, emlak vergimizi, çevre temizlik vergisini, reklam vergimizi Turgutlu Belediyesi’ne ve Turgutlu Vergi Dairesi’ne vermekteyiz. Yani Turgutlu’ya yapılan kamusal yatırımlar bizlerin ödediği vergilerle olmaktadır. Dolayısı ile vergiyi bizden almak ancak Turgutlu dışından gelen esnaflara izin ve yer tahsisi yaparak satış ayrıcalığı tanımak Turgutlu esnafımızı yok saymaktır. Böyle bir izinden Belediye Meclisi’nin haberi var mıdır? Varsa Belediye meclisindeki esnaf arkadaşlarımız Turgutlu esnafının haklarını niçin izne karşı çıkarak korumamıştır?

Eğer meclisin haberi yoksa bu tüm Turgutlu esnafını temsil eden üyelerimizin olduğu gibi onları da yok saymak değil midir? Sayın Belediye Başkanımızın babası da odamız üyesi olup Turgutlu’muzun eski ve saygıdeğer esnaflarındandır. Sayın Başkanımızın buda mı hiç aklına gelmemiştir?

Bizler,  bu etkinliği zaten zor ayakta durmaya çalışan esnafımıza vurulmuş bir darbe olarak görmekteyiz. Esnafımız bin bir zorlukla ayakta durmaya çalışırken, böylesi bir uygulamayı normal göremeyiz. Bu nedenle Turgutlu Lokantacılar odasına bağlı tüm üyelerimizin çıkarlarını korumak adına, bu ve benzer konularda daha duyarlı olunması konusunda Turgutlu Belediyesinin daha sorumlu davranmasını bekleriz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.