Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Eğitimli çalışanlara ihtiyacımız var

Bu haber 28 Ağustos 2018 - 22:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

50 yıllık mesleki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak için bu yazıyı kaleme aldım. Elemeği, göz nuru ve alın teri dökerek icra ettiğimiz mesleğimizi sağlıklı koşullarda sürdürebilmek için iş ahlakı ve iş deneyimi olan eğitimli çalışanlara ihtiyacımız vardır.

Bunun yanı sıra iş verimliliğini ve karlılığını artırmak için maliyet hesaplarının iyi yapılması, israfın önlenmesi, çabuk bozulan maddelerin iyi koşullarda saklanabilmesine dikkat edilmelidir. Az satılan çeşitlerin menüden kaldırılması, denetlenebilir ve kontrol edilebilir sistemlerin, kasa yazılım ve maliyet hesap programlarının işletmeye mutlak konulması gerekmektedir.

Bu sistemleri uygun fiyat koşullarında sizlere temin etmek için çabalarımız devam etmektedir.
Çalışma tezgahlarının birbirine yakın fakat çapraz buluşmayı önleyecek şekilde düzenlenmesi eleman sayısını azaltacağı gibi kaliteyi ve hızlı servis imkanını da sağlayacaktır. Günümüz teknolojilerini kullanmaya azami gayret göstermeliyiz. Yatırım aşamasında veya tadilat esnasında maliyeti yüksek diye kullanmadığımız ekipmanlar yıl içinde kendini amorti edeceği gibi elamandan da tasarruf sağlayacaktır. Ananevi üretim alışkanlıklarını değiştirerek teknolojinin tüm imkanlarından yaralanmalıyız.

Çalıştırdığınız elemanlar ile iş sözleşmesi mutlaka yapmalısınız, uzun çalışma süresini gerektiren mesleğimizde ücret bordrolarında tatil günleri ve mesai ücretlerini mutlaka kayıt altına almalıyız. İşçi özlük dosyalarına resmi tatil günleri çalışacağını ve mesai yapacağını mutlaka belirtmeliyiz. Haftalık ve yıllık izinleri kayıt altına almalıyız aksi takdirde kayda geçmeyen ödemeleriniz sizleri sorumluluk altında bırakacaktır. Bu hususta Odamızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İşletmenizin fiziki koşulları imalat için yetersizse imalat için ayrı bir mekan oluşturmanız kalite standartlarınızı artıracaktır; bu imkanlarınız yoksa imalat izni olan yerlerden ürün sağlamanız da işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürecektir. Sağlıkla doğrudan ilgili meslek kolumuzda hijyen kurallarına uymak, çalıştırdığımız elemanlar için hijyen belgesi almak, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını eksiksiz sağlamakta yasal zorunluluktur. 3308 yasa gereğince işyeri açmak için ustalık belgesi zorunludur. Zorunlu olan lakin uygulamayan bu yasanın her bölgede uygulanması için Lokantacılar Federasyonu olarak, yaptığımız girişimler neticesinde yasanın ilgili makamlarca uygulanması işyeri açarken ustalık belgesinin istenmesi konusunda İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce yeni bir tebliğ çıkarılarak 81 İlin Valilikleri ve Belediye Başkanlarına gönderilmiştir.

İşyeri açarken işverenin veya yanında çalıştıracağı ustanın ustalık belgesi olması gerekmektedir. Yoksa işyeri açamaz ve Belediyeden ya da ilgili kurumlardan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alamaz. Mutfakta çalıştırdığımız elemanlar için kalfalık ve ustalık belgelerini her ay düzenlediğimiz teorik ve pratik eğitimli kurslarla sağlamaktayız. Kalfalık ve ustalık belgesi olmayan elemanlarınızı bu kurslara göndermenizi özellikle rica ediyoruz.
Ayrıca işe alacağınız elemanlardan da bu belgelerini istemeniz bir önceki çalıştığı yerle mutlaka irtibata geçerek referans almanızda içimizdeki çürük elmaları temizleyecektir. İş ahlakı olan liyakat sahibi elamanlarla çalışmak, bu ahlaka sahip kişiler yetiştirmek boynumuzun borcudur.

Önüne gelenin lokanta açtığı günümüzde bu uygulama bizler ve çalışanlarımız için ileriye yönelik önemli avantajlar sağlayacaktır. İş bilen, hak eden bu mesleği yapabilecektir. Bu açıdan bizlerin ve çalışanlarımızın alacağı belgeler önem arz etmektedir.

Meslekte SGK’lı olarak 5 yılı dolduranlara ustalık belgesini alabilme hakkı sağlamıştır. Milli Eğitim onaylı bu belgeleri Odamızdan alabilirsiniz. Ustalık belgesi olan; usta öğretici belgesini Milli Eğitim Çıraklı Merkezinden alabilirler. Yaptığımız çalışmalar sonucunda yemek kartlarının komisyonlarını düşürdük. Hizmet sağlayıcı firmalar makine bedeli, yazılım bedeli, hizmet bedeli, sigorta bedeli gibi hiçbir nam altında ücretlendirme yapamayacak, komisyon en yüksek %6 olarak Kasım veya Aralık ayı içerisinde uygulamaya girecektir.

Yüksek komisyonlarla çalışan üyelerimizin mağduriyetine neden olan internet sipariş sistemleri ile ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Ayrıca ürün alışlarınızda önemli ölçülerde avantaj sağlayacak tedarik sistemimizde yakında devreye sokacağız.
Birlik ve beraberliği sağlayacağı güçle daha huzurlu bir iş ortamına kavuşacağımız temennileri ile sağlık mutluluk ve hayırlı kazançlar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Sayit Karabağlı
Sayit Karabağlısayit@lokantacilarvepastacilar.org.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.