Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Esnaf elektrik faturalarının altından kalkamıyor

Bu haber 18 Şubat 2022 - 0:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulamasının kent esnafını oldukça zora soktuğunu ifade ederek “Biriken borçlar nedeniyle yapılandırması bozulan esnafımız zor zamanlardan geçiyor. Bu nedenle elektrik zammı geri alınmalı” dedi.

Bilen şöyle konuştu; “Elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulanması sektörümüzde lokantanın ve kasabın buzdolabı, et çekme makinası gibi cihazlarla her gün kullanımı muhakkak olan kışın ısınma gibi lamba, ışıklı levhalar artık yanmamaya başladı.

Ülkemizde 3’lü tarife sistemi var; Konutlar, sanayi ve ticaret. En düşük ücretle elektrik sanayinde ve en yüksek elektrik tarifesi ise esnafımız tarafından kullanılmaktadır. Bu da gösteriyor ki esnafımız konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödemektedir. Elektrikte konutlarda uygulamaya konulan 210 kilowatt saat uygulamasında ise kullanım ortalamaları alınarak bu sınır yükseltilmeli ve iş yerlerinde kullanılan elektrikte yazlık kışlık olarak ayrı ayrı hesaplanarak faturalandırılmalı. Esnafımız en az 800 kilowatt saat elektrik tüketimi yaptığı için kademeli tarifede kademenin 210 kwh’ye çıkartılması maalesef esnafımıza fayda sağlamadı. Akaryakıta gelen zamlar başta olmak üzere birçok kalemde yaşanan artışlar esnafımızı zaten zorlarken kiradan çok gelen elektrik faturaları ödenemez hale geldi.

Biriken borçlar nedeniyle de yapılandırması bozulan esnafımız zor zamanlardan geçiyor. Bu nedenle elektrik zammı geri alınmalı.

Esnafa özel bir tarife uygulanmalı. En azından belli bir süre bu zamların sübvanse edilmesi gerçekten esnafımızın en büyük beklentisi haline geldi..

Esnaf buzdolabının fişini çekip tabelasını söndürme noktasına geldi. Yeni yılın ilk günlerinde elektrik faturalandırma sisteminde kademeli sisteme geçildi ve yüzde 50 ile yüzde 127 değişen oranlarda aylık 210 kilowatt saatlik tüketim sınırına göre zam yansıtılmaya başlandı. Aylık belirlenen bu sınırı geçmemek için evlerde bile buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, ütü gibi zorunlu cihazların hiç çalışmaması gerekiyor. Bununla birlikte bu zorlu kış şartlarında işyerlerinde zorunlu olarak çalıştırılması gereken ısıtma cihazları gibi buzdolapları, yanması gereken ışıklar ile tabelalar bundan sonra yanmayacak demektir. Esnaf dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, esnaf tabelalarını söndürürse sokaklar da ışıksız kalır.

“Yazlık, kışlık tarifede ısrarlıyız”

TESK’in araştırmalarına göre alt sınırın konutlarda en az 400-500, iş yerlerinde ise 800-1200 kilowattsaat olması gerektiğinin, elektriğin yazdan daha çok kışın kullanıldığını, ısınmada, aydınlanmada, mutfakta, temizlikte, işyerlerinde her alanda olmazsa olmaz olduğunu belirtmiş ve zam yapılmaması için talepte bulunmuştuk. Esnaf ve sanatkâr camiası olarak yazlık ve kışlık elektrik tarifede ısrarlıyız.

Bununla birlikte doğalgazda da kademeli sisteme geçiş kararı Resmi Gazete ’de yayınlandı. Kışın çetin geçtiği bu dönemlerde vatandaş, esnaf ve sanayici düşünülerek kademe üst sınırdan belirlenmeli. En önemli harcama kalemlerinde faturaların yüksek gelmesi üretimi de tüketimi de olumsuz etkiliyor. Bu yüksek fiyatlar hem enflasyonu hem de maliyetleri yükseltiyor. Alım gücü düşen vatandaşın da cirolarımızın düşmesine sebep oluyor. Giderlerimizi karşılayamaz durumda kalıyoruz. Fahiş enerji zamlarını kaldırılmasını talep ediyoruz.

KAYNAK: WWW.ESKİSEHİREKSPRES.NET

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.