Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

ULUSAL YETERLİLİKLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞ ALMA SÜRECİ BAŞLADI

Bu haber 25 Kasım 2021 - 2:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AŞÇI (3.SEVİYE) VE BULAŞIKHANE GÖREVLİSİ (2.SEVİYE) ULUSAL YETERLİLİKLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞ ALMA SÜRECİ BAŞLADI

Federasyonumuzun VOC-TEST III Hibe Programı kapsamında yürütmekte olduğu “Gıda Sektöründe VOC-Test Merkezi Kurulması Projesi – TREESP2.3.TUYEP/P-03/19” çerçevesinde Federasyonumuz bünyesinde 5 ulusal yeterlilikte  (Aşçı (S.4), Pastacı (S.4), Kebapçı (S.3), Dönerci (S.3) ve Pideci (S.3)) TÜRKAK ve MYK tarafından akreditasyonu/yetkilendirmesi yapılmış bir sınav ve belgelendirme merkezi kurulması planlanmaktadır.

Söz konusu proje kapsamında ayrıca yiyecek sektöründeki bazı mesleklerin ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerinin hazırlanması veya var olanların revize edilmesi gerekmektedir. Bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Federasyonumuz arasında 9 Nisan 2021 tarihinde bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

Bu çerçevede, Federasyonumuz ilgili alan uzmanı/meslek mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaylar ile Aşçı (3.Seviye) ve Bulaşıkhane Görevlisi (2.Seviye) Ulusal Meslek Standartlarını hazırlamış ve hazırlanan standartlar ilgili sektör komitesi tarafından uygun bulunmuştur. Daha sonra bahsi geçen standartlara dayalı olarak ulusal yeterlilik geliştirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Yine alan uzmanları, eğiticilerin katılımı ile yapılan iki ayrı çalıştay ile ulusal yeterlilik taslakları hazırlanmıştır.

Aşçı (3.Seviye) ve Bulaşıkhane Görevlisi (2.Seviye) taslak ulusal yeterliliklerine görüş bildirmek isteyen kişi/kurum/kuruluşlar taslak ulusal yeterlilikleri inceleyerek, görüş bildirme formu vasıtasıyla görüşlerini 10 Aralık 2021 tarihine kadar Federasyonumuza iletebilecektir.

Amacımız sektördeki her kişi ve kuruluş tarafından ortak mutabakatla hazırlanmış ulusal yeterlilikler oluşturabilmektir. Görüş bildirerek çalışmamıza destek verecek olan kişi /kurum/kuruluşlara teşekkürü borç biliriz.

Voc-Test Merkezi Kurulması projesi web sitesi yayına başlamıştır. Burdan ulaşabilirsiniz .

UY-Bulaşıkhane Görevlisi (Seviye 2)-TASLAK-10.11.2021

UY-Aşçı (Seviye 3)-TASLAK-10.11.2021

21.Görüş ve Değerlendirme Formu-UY

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.