Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Kayıt dışında yeni moda: Festivaller

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 16:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mesleklerini büyük fedakarlıkla sürdürme çabası veren lokantacı ve pastacı esnafının en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışı rakiplere bir yenisi daha eklendi.  Merdiven altı üreticiler ve seyyarlarla boğuşmaktan yorgun düşen lezzet sektörü, son dönemlerde bir de bitmeyen festivallerde boy gösteren yemek satış stantları ile uğraşmaya başladı.

Türkiye’nin pek çok kentinde çoğunluğu belediyeler tarafından düzenlenen festivallerin etkinlik alanlarında yer alan yemek ve tatlı satış noktaları sayı olarak geleneksel el sanatlarına ayrılan alanlara yaklaştı. Buralarda nerede ve hangi koşullarda yapıldığı belli olmayan yemek ve tatlı satanlar o bölgedeki  kayıtlı lokantacı ve pastacı esnafına rakip oluyor. Üretim ve satış aşamasında hiçbir denetime tabi olmayan, satışlarından elde ettiği gelir için tek kuruş vergi ödemeyen festival satıcıları pek çok yörede tezgah kurdukları  stantlara da bedel ödemiyor.

Lokanta ve pastacılık sektörü temsilcileri, merdiven altı üretime ve kayıtdışı işletmelere her dönemde karşı çıktıklarını ifade ederek yerel yönetimleri bu konuda titiz olmaya çağırdılar. Esnaf temsilcileri bu konudaki görüşlerini şöyle ifade ettiler:

“Bugün lokantacı ve pastacı esnafı gerek mali, gerekse hijyen konusunda her türlü denetime açık. Bizler kazandığımız 3 kuruşun bile vergisini ödüyoruz. Çoğumuzun dükkanı kiralık. Bizlerin hijyen belgesi olmayan adam çalıştırması bile yasak. Aksi durumda dünya kadar ceza ödemek zorunda bırakılıyoruz. Ama gelin görün ki, günlerce süren bu festivallerde ortalık kayıt dışı üretim ve satış yapan insanlarla doluyor. O insanlar nerelerde ve ne koşullarda yapıldığı belli olmayan ürünleri satışa çıkartarak bizim esnafımızın nafakasına darbe indiriyor. Belediyelerin bu tür etkinliklerde kayıtsız esnaflara yer vermemesi gerek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.