Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Denetimsizlik aldı başını gidiyor

Bu haber 06 Eylül 2018 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin dört bir yanında esnafın en önemli sorunlarından biri olan kayıtdışı ile rekabet Bergama’da da can sıkıcı boyutlara ulaştı. Son dönemlerde seyyar sayısının büyük patlama yaşandığı ilçede, ruhsatsız mekanlar da dikkat çekici bir şekilde çoğaldı. Bergama Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Kemal Bayraktar, kayıt dışı faaliyetlerin artmasında en büyük etkenin denetimlerdeki yetersizlik olduğuna dikkat çekti.

Bergama’da özellikle pazartesi günleri en işlek caddeleri işgal eden seyyar satıcıların, vergisini ödeyip istihdam yaratan esnafı  iş yapamaz hale getirdiğini vurgulayan Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Kemal Bayrakdarlar, haksız rekabetle baş edemeyen pek çok işyerinin kapandığına dikkat çekti. Bayrakdarlar, seyyarlarla ilgili sıkıntıyı dile getirirken, “Biz en az 3-4 kişi çalıştırıp bunların sigortasını, muhtasarını ve doğal olarak ücretlerini ödüyoruz. Kazancımızın vergisini veriyoruz. Ama adam bir araba ile karşımıza çıkıp tezgah açıyor. O yemeği nasıl yaptı, hangi malzemeyi kullandı belli değil. Bizden 3 kuruş daha ucuza satınca tüketici onu tercih ediyor. Bu yüzden pek çok arkadaşımız kepenk kapattı. Oda olarak tüm girişimlerimize rağmen, ne belediye, ne de vergi dairesinden bu korsan ticaretle ilgili ne doğru dürüst bir denetim var, ne de yaptırım. Bu başıbozukluk neredeyse kayıt dışını özendiriyor.  Bunun zararını dürüst esnaf ödüyor” diye konuştu.

Bergama Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Kemal Bayrakdarlar, ilçede günün geç saatlerinde faaliyet gösteren ve vergi kaydı bile bulunmayan işyerleri olduğunu vurguladı. Bu tür işyerlerinin zabıta ve vergi dairesi çalışanlarının gündüz mesaileri sonrasında faaliyet gösterdikleri için denetime takılmadıklarını anlattı. Bayrakdarlar, yerel yönetimleri ve vergi dairelerini bu tür işletmelere karşı daha uyarlı olmaya çağırdı.

Bergama’da nace kodları ile ilgili de bazı sıkıntıları olduğunun altını çizen oda başkanı Kemal Bayrakdarlar, örnek olarak çay-kahve de sattığı için Kahveciler Odası’na kaydedilen lokantaları gösterdi. Bergama Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı bu konuda ise, “Esnaf arkadaşımız sabah kahvaltı verdiği için Kahveciler Odası’na kayıtlı. Oysa kahvaltıda çorba, öğlen servisinde de normal yemek satıyor. Bu gibi örnekleri düzelttirmek için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama düzelen bir şey yok. Oysa işyerleri denetlense bu çarpıklık ortaya çıkar ve düzeltilir” dedi.

Bergama’da yaşanan sıkıntıların tüm esnafın ortak derdi olduğunu belirten Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Bayrakdarlar, bu dertlerin çözümü için odalara yetki verilmesi gerektiğini savundu. Bayrakdarlar bu konuda da şunları söyledi:

“Üyelerimiz haklı olarak sıkıntı yaşadığı durumlarda bizden yardım istiyor. Ama müdahale yetkimiz yok. Sadece şikayetleri ilgili mercilere taşıyoruz. Oysa odalara yetki verseler, sadece esnafın değil, ekonominin de en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışı başta olmak üzere pek çok konuda dertler ortadan kalkabilir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.