Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Resmi Sitesi

Haksız zamlar sektöre ciddi zararlar veriyor

Bu haber 14 Eylül 2018 - 15:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası son dönemlerde ekonomik krizin en çok etkilendiği kesimlerden biri olan esnafın sorunlarına çözüm bulabilmek için bir istişare toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ Ticaret İl Müdürü Bilal Öztürk, Elazığ Esnaf Sanatkârlar Birliği Başkanı Cemil Erdem, Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan ile çok sayıda esnaf katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapana ve son günlerde haksız yere yapılan azami zamların sektöre ciddi zararlar verdiğini belirten Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, “Hizmet sektörü olarak son dönemlerdeki ekonomik buhranı en çok yaşayan ve en çok ayakta durmak için direnen zümreyiz. Sebebine gelince aldığımız ekmek, gıda maddeleri sar malzemeleri, dükkan kiraları, elektrik, su, doğalgaz gibi sabit giderlerimiz sürekli zamlanmakta. Bizler ise bu zamları fiyatlarımıza yansıtmıyoruz. Vatandaşımızın alım gücü belli üstüne çıkamıyor. Bir yemeği meydana getirebilmek için 10 kalem malzeme kullanıyoruz. Ama tek kalem olarak satıyoruz. Bu yüzden yaptığımız yemeğin maliyeti ciddi şekilde artıyor ve kar marjlarımız günden güne eriyor. Bizler vergilerimizle her zaman ülke ekonomisine katkıda bulunmuş, verdiğimiz hizmetle şehrimiz yemek kültürünü en iyi şekilde tanıtmak için mücadele veren iş yerlerinde çalıştırdığımız personelle istihdama katkı sunan, tabiri caiz ise birer bacasız fabrika konumunda olan işletmeler olarak sektörde yaşadığımız bu sıkıntıların dikkate alınmasını istiyor, haksız yere yapılan azami zamların önüne geçilmesi ve yine sektörümüze ciddi zararlar veren gıda terörünün önüme geçilmesini yetkililerimizden bekliyoruz” dedi.

Herkes üzerine düşen görevi yapmalı

Türkiye’de ciddi manada bir ekonomik sıkıntı yaşandığını belirten Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemil Erdem, “Şer güçler, bütün şer odaklar Türkiye üzerinde odaklandılar. Ciddi manada bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Bu ekonomik sıkıntının önüne geçilmesi için herkes üzerine düşen görevi mutlaka ve mutlaka yapmaları lazım. Ekonomik olaylarda ciddi manada baskılar var Türkiye’nin üzerinde. Türkiye’nin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi için esnaf ve sanatkarlar olarak bizlerde destek olmaya hazırız” diye konuştu.

Sahaya indik

Son dönemde yaşanan sıkıntılara değinen Elazığ Ticaret İl Müdür Bilal Öztürk, “Ülkenin içinde bulunduğu bu ekonomik savaş hali malum. Bunu fırsat bilen bir takım kendini bilmezler fırsatı ganimete çevirmek gibi bir teşebbüs içindedir. Bakanlığımızın aldığı bir kararla da biz sahaya indik. 18 kişilik denetim ekibimiz başladı. Bundan sonra özellikle dolardan etkileniyormuş gibi zam yapanların inşallah raporlayıp bildireceğiz. Tabi ki bu durumdan en fazla etkilenen esnaf gruplarından biri de lokantacılar. Bizim umacımız bu fahiş fiyatı yapan kaynağa ulaşabilmek. Yani lokantacı bir kebabı niye yüzde 100 artırdığından ziyade artırma sebebini araştırıyoruz.”

Dengesizlikleri takip ediyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karhan da konuşmasında, “Bizler de müdürlük olarak sizlerle birlikte hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın, bakanlığımızın almış olduğu tasarruf tedbirleri kararı gereğince yapmamız gerekeni, üzerimize düşen görevleri ve sorumlulukları yerine getirmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Son dönemlerde dövizdeki dalgalanmalar, piyasadaki dalgalanmalar, ithalat ve ihracattaki dengesizlikleri hepimiz takip ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.